Brevkassespørgsmål
Bange for at fremlægge engelsk
Indsendt af "Anonym" på 12 år
Hej TheLove.
Jeg er bange for at Fremlægge. Jeg er ikke bange når jeg skal fremlægge på Dansk, men jeg bliver virkelig nervøs og for ondt i maven når jeg tænker på den Engelsk fremlæggelse som jeg skal fremlægge om nogle dage.
Jeg er bange for at folk vil grine eller synes jeg er dårlig til Engelsk og det er ikke fordi at jeg er bange for at min Præsentation er dårlig, men der er en dreng i min klasse som godt kan finde på at grine af en. Jeg ved godt det lyder åndssvagt men det er somrel ham som gør mig nervøs! Og jeg ved ikke helt hvorfor? Det er ikke fordi at jeg kan lide ham!!! Men jeg ved ikke, han er den populæreste dreng i klassen og hænger tit ud med de større elever.
Han kommentere virkelg på alt folk siger
Ups nu kom vi fra mit problem! Men kan i give mig nogle gode råd til at være mindre bange og nervøs?
Jeg kom i seng klokken 9 og klokken er nu 1 om natten og jeg tænker kun på præsentation.
Please hjælp mig
Svar fra Sofie
Hej Emma,
Det er da ærgerligt, at der er en dreng i din klasse, som ødelægger det for jer der fremlægger. Har du hørt fra dine klassekammerater om der er andre, der er enige? Så kan du/I jo tale med jeres lærer om det; for det er selvfølgelig ikke okay. At han griner behøver ikke have noget med dig at gøre, men måske at han er usikker og har brug for at få opmærksomhed eller keder sig eller noget helt fjerde.
En ting du kan gøre er at fremlægge højt for dine forældre, dine søskende, dine veninder eller bare et spejl, så føler du dig måske mere sikker i det du skal fremlægge og lærer at udtale tingene ordenligt. Jo mere du øver din fremlæggelse, jo bedre føler du dig tilpas i den. Du må dog ikke kigge på din fremlæggelse aftenen inden, fordi aftenen inden din fremlæggelse skal du bruge på noget virkelig hyggeligt og afslappende for at forkæle dig selv: Se en film, løb en tur, vær sammen med dine veninder og familie.
Træk vejret dybt. Det er faktisk rigtig vigtigt, at du kan trække vejret dybt fordi det beroliger dig og er noget du kan gøre lige inden du skal fremlægge. Tæl til tre og træk vejret helt ned i maven.
Vh Sofie
Svar fra Nanna
Kære du!
Mange tak for din besked til brevkassen - jeg håber, at du får noget ud af vores svar.
Det lyder bestemt ikke rart, at du får ondt i maven og bliver så nervøs ved tanken om at skulle fremlægge på engelsk.
Det, at du ikke bliver nervøs når du skal fremlægge på dansk giver mig en fornemmelse af, at din nervøsitet kommer af, at det er noget ukendt, nyt og måske lidt fremmed du bliver udsat for, når du skal snakke engelsk, og det kan være meget ubehageligt, hvis man har det bedst med at have 100 % kontrol over situationen - det kender jeg selv alt til.
Mit bedste råd til dig er, at du skal øve dig så godt du kan inden fremlæggelsen, så du føler at du har så meget kontrol over hvad der skal ske, som muligt. Derudover kan du prøve at se på fremlæggelser som en mulighed for dig til at øve dig, istedet for som en 'test' - jo mere man skubber sig selv ud i sådanne situationer og øver, des bedre bliver man også til at stå foran en forsamling.
Med hensyn til hvad de andre, og specielt denne dreng, siger og tænker om dine engelskkundskaber kan jeg kun sige, at jo mere du tror på dig selv, des bedre opfattelse vil andre også have af din præstation - derfor er mit bedste råd at du skal øve dig indtil du selv føler at du har nogenlunde kontrol over fremlæggelsen - Men husk også, du har mange år endnu til at lære sproget, så fortvivl ikke hvis det virker lidt svært endnu - ingen (andre end måske dig selv) forventer en fejlfri præstation af dig!
Se på, om du kan bruge mine, eller de andres råd til noget - Hvis du stadig føler dig rigtig utilpas med situationen kan du evt. Tage en snak med din lære og spørge, om der er mulighed for at du kan få lov at fremlægge hvor det kun er ham/hende i lokalet.
Jeg ønsker dig al mulig held med din fremlæggelse, som jeg er sikker på du nok skal klare flot.
De bedste hilsner, Nanna.
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7586 svar de sidste 18 år