Brevkassespørgsmål
Onde Stemmer..
Indsendt af "Anonym" på 45 år
Hej brevkasse.Jeg er en mand på 45 år der døjer med onde og mærkelige stemmer.Jeg får medicin hver 14 dag og har fået det i nogle år. Har prøvet noen extra medicin piller men blev meget træt og sov hele tiden så er droppet lidt ud a dem igen. Har også prøvet at få dosis hver 14 dag sat op men tog så mere på. Jeg er førtidspensionist pga jeg har haft menigitis som 15 årig og var tæt på døden. Har et frivillig arbejd som opvasker på et lokalcenter 2 gange om ugen. Har prøvet ørepropper,musik i høretelefoner, og gøre rent men stemmerne vender tilbage. Ved ikke rigtig hva jeg ka gøre mere men måske har i et par forslag. På forhånd tak.Venlig Hilsen Stemmehøreren
Svar fra Liv-Maria
Hej du! :-)
Det lyder helt sikkert ikke særlig godt, og sådan skal du slet ikke gå og have det.
I og med, at du selv har prøvet flere forskellige ting af, for at finde en løsning, men endnu ikke et nået frem til en løsning, tænker jeg ikke, at det er noget du kan klare på egen hånd. Derfor er mit bedste råd til dig, at at jeg synes du skal opsøge egen læge, og forklare ham din præcise situation.
Han vil helt sikkert kunne give dig professionel rådgivning, og vil måske endda kunne henvise dig, så du kan blive ordentligt udredt for, hvad årsagen til dit problem er.
Jeg håber du finder en løsning!
Mange hilsner,
Liv-Maria.
Svar fra Amar
Kære "Stemmehøreren"
Det er træls at du skal døje med de problemer. Desværre forsvinder stemmerne ikke af selv sig, og hyppigst skal der behandling til i form af piller. Hvis du døjer med nogle af bivirkningerne som de forårsager, vil jeg anbefale dig at tage ned til din læge og fortælle vedkommende om de bivirkninger du har. Det du selv kan gøre er at fortrænge stemmerne og dermed prøve på at fortælle dig selv at de ikke eksisterer, dette vil højst sandsynligt fjerne din fokus fra stemmerne. Håber mit svar har været til gavn. Vh. Amar
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7586 svar de sidste 18 år