Brevkassespørgsmål
Ny tøjstil
Indsendt af "Anonym" på 15 år
Jeg håber ikke I synes det her er irrelevant.
Jeg har et problem - et rigtigt pige problem..
Jeg har i mange år kæmpet med en masse personlige problemer, som dårligt selvværd og depression. Nu er det så småt begyndt at blive lidt bedre.
Men på grund af alle de her ting har jeg pakket mig selv ind i store t-shirts og generelt bare for stort og grimt tøj. Og jeg kan mærke på mig selv, at det skal virkelig ændres, for sådan er jeg slet ikke - sådan indeni.
Og her kommer mit dilemma så, for jeg har/vil have den stil man vel kalder for, retro/casual/vintage/grunge. Men hvor i Danmark kan man købe så noget tøj? Jeg har søgt mange steder på nettet, men kan ikke rigtig finde noget.
Håber I kan/vil hjælpe
Vh. Den forvirret Maria
Svar fra Johanne
Kære Maria
Hvor er det bare fedt, at du er begyndt at få det bedre, og du nu gerne vil gå i noget tøj, som er dig! Selvom det lyder lidt åndssvagt, er tøj for mange mennesker en måde at udtrykke sig på, og jeg kan derfor godt forstå, at du gerne vil begynde at gå i noget tøj, som passer til din person.
Jeg har selv lidt haft samme stil, og jeg købte mit tøj mange forskellige steder fra. Nu ved jeg selvfølgelig ikke, hvor du bor, men Urban outfitters i København er en virkelig fed forretning, som er ret retro. Derudover købte jeg også tøj i Fatima i Roskilde, som er lidt mere punk-agtig, men der er også meget fede ting.
Men generelt i de mere almindelige butikker, kan du også finde det tøj du leder efter. H&M har en afdeling der hedder "divided", hvor der også er lidt mere retro/casual/grunge tøj. Ellers ville jeg foreslå markeder eller genbrugsforretninger, hvis der er nogen i nærheden af dig - der kan man altid finde lidt mere specielle ting.
Håber du kunne bruge mine råd til noget :-) Husk du altid kan mixe og matche, som du selv vil! KH Johanne
Svar fra Nicoline
Hej Maria
Jeg er ked af at
høre de ting du har været igennem… Men hvor er det dog samtidig også bare
fantastisk at høre at du er begyndt at komme ovenpå igen! Det er så skønt at
høre om sådanne historier.
Det er helt
normalt at man begynder at pakke sig ind i stort tøj osv., lige som du selv
skriver. Det er en måde man kan gemme sig på, hvilket der er mange der gør,
hvis ikke de har det så godt med sig selv.
Dejligt at du er
ved at komme ovenpå, og igen vil til at have din egen stil, og ikke bare gå og
gemme dig i store t-shirts. I stedet for at du bare vælger den her stil du
fortæller om, så synes jeg at det er mere vigtigt at du finder din egen stil,
som du føler dig godt tilpas i. Gå en tur igennem byen og kig ind i de
butikker, der har noget tøj der er din smag, eller søg lidt rundt på
internettet og se om du ikke kan finde noget der falder i din smag.
Mit råd til dig er
i hvert fald at du skal finde din egen stil, og finde ud af hvad du føler dig
tilpas i, og ikke hvad alle andre vil se dig gå i.
Jeg håber du kan
bruge mit svar.
De bedste hilsner
Nicoline
Svar fra Gustav
Hej Maria :-)
Hvor er det dejligt
at høre, at du er begyndt at få det bedre efter mange år med hårde ting at må
kæmpe med.
Og dit problem er bestemt ikke irrelevant. Jeg kan til fulde sætte mig ind i,
at du nu begynder at få energi og overskud tilbage til at kunne vise igennem
din tøjstil, hvem du egentlig er inderst inde. Og i bund og grund er der ikke
noget problem, der er irrelevant, for det fylder jo hos dig.
Angående dit
konkrete spørgsmål, så kender jeg ikke personligt nogen konkret hjemmeside
eller butikker desværre. Men hvis du ikke har prøvet det endnu, så prøv at
holde øje med folk, der har en tøjstil, der minder om eller er præcis den stil,
som du gerne vil have. Det kunne fx være folk, der blogger om tøj, kendte eller
måske en god veninde eller bekendt. Hvis det er sidst nævnte, så kunne du jo
konkret snakke med vedkommende, om de kan anbefale gode butikker eller
hjemmesider.
Derudover ville jeg prøve at kigge i genbrugsbutikker - særligt i de store
byer. Det er ikke hver gang, men ofte kan man finde guld der til ingen penge. I
de større byer er der typisk også et større udvalg af butikker med forskellig
slags tøj.
Jeg håber, at det kunne hjælpe dig lidt i den rigtige retning til at finde det
tøj, som passer til din person. Men vigtigst af alt - ikke giv op! Det kan godt
være, at det tager lidt tid, men du skal nok kunne finde noget, hvis du leder
længe nok :) Al held og lykke herfra! :)
VH.
Gustav
Svar fra Sofie
Hej Maria,
Hvor er det rart, at du kan mærke du begynder at få det bedre med dig selv og har lyst til at gøre mere ud af dig selv. Jeg tror dog ikke, der er grund til du nødvendigvis går fra en stil til en anden altså låser dig fast i en "genre" af tøj, du synes er fedt. Jeg tror det er meget vigtigere du køber ting, du FØLER dig godt tilpas i og føler ser godt ud og får oprettet en god basis garderobe i tøj, der er den rigtige størrelse og sidder godt på din krop - så kan du jo blande mange forskellige ting ind af tilbehør eller andre ting, der kan give et personligt præg. Har du overvejet at tage i fx genbrug? Der har de rigtig mange fine ting, som ingen andre nødvendigvis har til meget billige penge og det er ofte retro i ordets mest oprindelige forstand. Hvad er det der gør, at du gerne vil være grunge? Er det udtrykket, du er vild med eller repræsenterer det nogle værdier, du står indenfor? Husk på, at vores udseende er det første indtryk folk får af os så det skal gerne føles rigtigt for os, så vi sender det rigtige indtryk vi ønsker :-)
Og bare fordi du føler dig grunge lige nu, behøver du jo ikke gå ud at investere i en hel garderobe af grunge. Måske føler du dig poppet om et halvt år eller er pludselig vild med farven gul og det er HELT okay at forandre sig, at ændre mening og eksperimentere med sin stil. Det er sådan, man lærer sig selv bedre at kende - men husk på, at selvom udseende giver indtryk af hvem vi er, er det ikke det eneste der betyder noget og ikke det vigtigste vi har at byde på her i livet :-)
Og så lige en lille afsluttende bemærkning, det er ikke bare et pigeproblem. Drenge oplever også at føle sig stilforvirrede, føle brug for forandring og et friskt pust i garderoben. KH Sofie
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7586 svar de sidste 18 år