Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Følelser for sjov

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Hej TheLove.

Jeg er en dreng på 15 år og har et problem med mine følelser for piger, jeg får følelser for en pige og er helt væk i hende, og efter cirka 1 uge eller mindre, så mister jeg sådan set mine følelser. og sådan er det hver eneste gang jeg får følelser for en pige, jeg ved ikke rigtig hvad der sker med mig? måske er jeg bare forvirret, har virkelig brug for et svar om hvad der sker med mig, vil jo rigtig godt have et seriøst forhold med en pige, men det bare ret svært når mine følelser bare forsvinder lige pludselig, fx hvis jeg har følelser for en pige og hun så gør noget forkert eller hvis hun bare opføre sig dårligt overfor mig, så tænder jeg af. jeg tror faktisk det er derfor, gider bare ikke det here mere, jeg vil binde mig i lang tid, og jeg ved jo også godt ingen er perfekte, men jeg kan jo ikke rigtig styre mine følelser, så der er et problem der. kan i hjælpe? svar hurtigst muligt!

Besvarelser

Svar fra Josefine

Hej Wyatt

Måske har du bare ikke mødt en pige som kan fastholde din interesse? Er det en mulighed? At de piger du har mødt bare ikke har været interessante nok for dig. 

Hvis ikke det er tilfældet, kunne det være et dybereliggende problem og så skal du overveje hvorfor det sker, for så bliver det nemmere at løse. Men du siger at efter blot en uge mister du interessen? Har du så kun kendt dem en uge fra du faldt for dem, eller har I været kærester i en uge? Uanset hvad så er en uge rigtig lidt tid at nå at lære nogen at kende, så jeg synes du skulle prøve at give det lidt længere tid og se hvad der sker. Og husk dig selv på at det ikke nødvendigvis er hende den er gal med når hun gør noget der irriterer dig, men at det er dig selv, der forhindrer dig i at lære hende at kende. 

Det man er bevidst om er meget nemmere at arbejde med, så prøv at ændre din tankegang lidt og bliv bevidst om de ting du gør når du mister følelserne for en pige, og om det hun har gjort overhovedet er særlig slemt.

Held og lykke
Knus, Josefine

Svar fra Andreas

Hej wyatt 

Følelser kan være svær at forstå og svært at forholde sig til, og når man er 15 år, så sker der rigtig meget, med ens krop. Man er i puberteten, alle ens hormoner begynder at fare rundt,  så det er ikke unormalt i min optik, at du kan føle disse ting som du beskriver. et mine råd ville være at du evt holdte en pause med piger, og prøver at se om du kan lære dog selv at kende, stiller dig selv de spørgsmål om hvem er jeg ? Og derved prøver at finde dig selv 

Mvh Andreas p 
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...