Brevkassespørgsmål
Skrevet med en fyr
Indsendt af "Anonym" på 16 år
Hey
Jeg har skrevet med en fyr på 17- vi har skrevet sammen i ca 2-3 måneder.
Han vil gerne mødes, og det vil jeg også gerne. (Vi har aldrig mødt hinanden før).
Problemet er at vi bor meget langt fra hinanden, Jylland og Bornholm. Han har sagt at han gerne vil rejse hen til mig først, men ved ikke hvad mine forældre ville synes om den ide?
Svar fra Isabel
Hej
Nu kender jeg ikke dine forældre, så derfor kan jeg ikke svare på, om de synes, det er en god idé. Derfor synes jeg, at du skal svare dem. Det er den eneste måde, du kan få deres mening omkring det.
Du kan forklare dem situationen. Og når han kommer for at besøge dig første gang, kan de også danne sig et billede af ham, ligesom de er i nærheden, hvis der er noget.
Isabel
Svar fra Jónhild
Hej :)
Det bedste ville, efter min mening, være at snakke med dine forældre om det og høre, hvad de synes. Hvis det gør dem mere trygge, kan du evt. forslå, at de snakker med din ven eller hans forældre, hvis muligt. Det gjorde jeg med mine forældre, da jeg ville have en "net-ven" på besøg, og det hjalp rigtig meget på deres bekymring. :)
Vh Jónhild Elia
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år