Brevkassespørgsmål
Er han ligeglad eller pisse genert?
Indsendt af "Anonym" på 16 år
Hej, jeg ved ikke hvad jeg skal gøre af mig selv lige nu?!
I Sidste weekend var jeg til fest og var meget sammen med den her dreng det udviklede sig også til at vi lavede nogle ting ved ikke om jeg behøver at gå i dybten med det haha.. Nå men vi kender hinanden virkelig godt (når vi er til fest) udover festerne snakke vi ikke sammen i skolen og det er så akavet mellem os at jeg simpelt hen ikke ved hvad fanden jeg skal gøre?? Når jeg prøver at få øjenkontakt med ham flygter hans blik mod noget andet. Han har sagt at han kan lide mig og gerne vil være sammen med mig. Men jeg er bange for at han udnytter mig! ellers er han bare så genert..
Hvad skal jeg gøre??
Svar fra Josefine
Hej :-)
Spørg ham. Hvis du er i tvivl om hvad din intuition fortæller dig, så er der ikke andet for end at spørge og stole på det svar der kommer ud af det.
Hvis han har fortalt dig at han kan lide dig og gerne vil være sammen med dig, så må du jo tro på at det han siger er sandt, indtil modsat er bevist. Men det synes jeg ikke du skal gå og gruble over. Nyd det :-)
Knus, Josefine
Svar fra Isabel
Hej
Jeg kender selv dit problem. Det tror jeg, mange piger gør. Og derfor er mit svar også kort; jeg synes, at du skal spørge ham. Det er den eneste måde, du kan finde ud af, om han vil dig eller ej. Så har han mulighed for at give dig et svar, og du skal ikke gå rundt og være i tvivl.
- Isabel
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år