Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

forelsket i venindes lillebror

Indsendt af "Anonym" på 17 år

hej, jeg er en pige på 17 år, som har den bedste veninde i verden, vi har virkelig et godt forhold, og er meget tætte. Sagen er den at jeg i lidt tid har kigget efter hendes lillebror, som kun er 14 år. for 2 uger siden kyssede jeg så med hendes lillebror, og det opdagede hun, og hun er virkelig sur på mig, jeg ved ikke hvad jeg skal gøre, for hendes lillebror og jeg er vilde med hinanden og skriver sammen hver dag, men det ved hun ikke... jeg vil virkelig gerne blive gode venner med hende igen, men ved ikke hvad jeg skal gøre, jeg prøver alt muligt, men intet virker.

Besvarelser

Svar fra

Hej Annikas søster.

Jeg synes at du skal fortælle din veninde, hvad du føler for hendes lille bror.

jeg tror at i sidste ende vil din veninde give sig, og indse at i kan lide hinanden, og at hun intet at gøre ved det :)

så se at få snakket med hende :)

alt held og lykke fremover.

Hilsen Anna. :)

Svar fra

Hej Annikas søster :)

Du skal have forklaret din veninde det hele som det er.

Altså du skal forklare hende at du har følelser for hendes lillebror, men at det ikke kommer til at gå ud over jeres venskab.

Der er intet forkert i at falde for en person, ligemeget hvem det så end er, man skal bare huske at man skal være glad for sit valg og din veninde skal kunne forstå hvorfor du kan lide hendes lillebror.

Hvis hun ikke kan forstå det og hun bliver ved med at være sur over det, så må du selv vælge hvem af de to du helst vil have og så se hvad der sker løbende.

Håber du kunne bruge svaret.

Held og lykke.

Hilsen Daniel.
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...