Brevkassespørgsmål
Vi bor for langt væk fra hinanden
Indsendt af "Anonym" på 13 år
Kære brevkasse, jeg er rigtig glad for at der er et sted hvor man kan skrive om sit problem.
Mit problem er ikke rigtig nemt at løse jeg vil bare gerne have svar..
Jeg har mødt en helt unik dreng og vi er begge to blevet forelsket i hinanden vores eneste problem er bare at jeg bor i Danmark mens han bor i Sverige, han er fra Danmark og snakker også 100 % dansk, men han flyttede til Sverige for nogle år siden. Vi er ikke kærester for vi kan ikke rigtigt finde ud af hvad vi skal gøre med at se hinanden. Han er i Dk hver weekend men når han er i Dk er han på Sjælland mens jeg bor på Jylland. Vi er rigtigt forelskede i hinanden men ved bare ikke hvad vi skal gøre?, han synes at vi skal blive kærester og så bare se hinanden så meget som muligt, men jeg er stadigvæk i tvivl for da vi kun er 13 år er jeg ikke sikker på at jeg selv må tage helt til Sjælland alene for mine forældre. Og vi kan heller ikke holde ud bare at være venner når vi begge to elsker hinanden. Jeg ved virkelig ikke hvad jeg skal gøre, håber i kan hjælpe mig.
Mange ulykkelige Knus Fra Den Vildt Forelskede Men Også Vildt Forvirrede..
Svar fra
Hej den forelskede :)
Jeg kan godt forstå dig.
Jeg har faktisk selv haft det problem den gang jeg var yngre. han boede på sjælland og jeg boede i sønderjylland.
så kender alt til det du er igennem lige nu.
Men jeg synes du skal tage en chance, snakke med dine forældre om det, og hvis de er i tvivl . så kan du sige til dem at de kan snakke sammen med hans forældre, også tror jeg der kan komme en løsning ud af det, også tror jeg også at de giver dig lov til at tage til sjælland i en weekend,. og flere endda :)
Jeg ønsker dig alt held og lykke fremover ..
Hilsen Anna Catharina :)
Svar fra Daniele
Hej Den forelskede.
Langdistanceforhold. Det er hvad man kalder dit problem.
Jeg er helt igennem enig i dit problem. Jeg har selv været ude for nogle problemer af samme kalibre, dog ikke imellem Danmark og Sverige. Det er et større problem.
Man kan sige at det er ret umuligt at løse, men som 13-årig tog jeg selv til den anden ende af Danmark blot for at se men daværende kæreste. Det var imellem vestsjælland og nordjylland.
Mit råd vil være at prøve at få drengens familie til at hente dig omkring fyn, og så kan i sammen tage til Sjælland, så kan i få løst problemet på den måde.
Med venlig hilsen,
Daniele :)
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år