Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

forhold problemer

Indsendt af "Anonym" på 16 år

Hej brevkasse
Min kæreste og jeg har nogen problemer lige fortiden, vi elsker hinanden sygt meget. men vi snakker om hvor hvidt vi skal slå op eller ej, jeg har prøvet at komme med nogen ide til hvordan vi kan forblive sammen, men han ved ikke hvad han skal gøre, og det samme med mig. men han vil bare ikke glemme tanken om at miste mig som bedste veninde og jeg vil da heller ikke miste ham som bedsteven, men han er bare min største kærlighed og den person som jeg elsker mest, men ved virkelig ikke hvad jeg skal gøre HJÆLP!!! plesss.
Hilsen josephine

Besvarelser

Svar fra Karoline

Hej Josephine,
jeg har lidt svært ved at forstå din besked. Hvorfor har I overvejet at slå op, hvis I elsker hinanden så meget, som du skriver?
Forhold kan være svære at opretholde, og jeg forstår godt I er bange for at tingene ændrer sig, hvis I vælger at slå op.
Snak med hinanden åbent om, hvad fordelene og ulemperne til hvert scenarie. Det er måske lidt opstillet, men jeg tror på, det kan give jer et klart overblik.
Håber I finder ud af det!
Kærligst Karoline.

Svar fra Lotte

Hej Josephine,
Jeg er ked af at høre, at du er i denne trælse situation. Der må være nogle dybereliggende grunde til at I overvejer at gå fra hinanden. I elsker begge hinanden højt, men alligevel snakker I om hvorvidt I overhovedet bør være kærester. Så der må være noget der gør, at I tænker, at I ikke bør være sammen.
Du nævner, at han ikke vil miste dig som bedste ven og du heller ikke vil det omvendt, men hvorfor skulle I miste hinanden? Mange oplever, at deres kæreste er deres bedste ven/veninde samtidig med. Det er ofte en del af forholdet. Det lyder lidt som om, at I er bange for, hvis I en dag ikke er sammen mere og I så ikke kan være venner efterfølgende, men hvorfor tage den "sorg" på forskud. Ingen kan spå om fremtiden, ingen ved hvor længe I ender med at være sammen, men er det ikke ærgerligt at smide det hele på jorden, fordi det måske kan ende med, at I ikke er bedste venner bagefter? Det kan også vise sig, at I finder ud af engang i fremtiden, at det ikke skal være jer alligevel, men at I er bedre som venner, men så mister I jo heller ikke hinanden der.
Jeg har meget svært ved at gennemskue om dette er det eneste argument for at I skulle slå op. Du nævner ikke andre grunde som kunne være en mulig årsag, men når du tænker dig om, er der så andet, der gør, at I overvejer at gå fra hinanden? Noget der påvirker jeres forhold i en negativ retning? Selvom I elsker hinanden så højt, så er der bare nogle, der kan være svære at leve med, fordi man måske i sidste ende ender med at såre hinanden mere end I gavner hinanden. Det er rent gætværk fra min side, jeg kender ikke jeres situation. Jeg synes dog, du bør overveje om, der er flere ting, der spiller ind I jeres overvejelser om jeres forhold. Du siger, at han ikke ved hvad han skal gøre, selvom du forsøger at komme med en masse forslag, der måske kunne hjælpe. Så vil han virkelig gerne løse det? Eller er det for skræmmende for ham at komme ud af jeres forhold til, at han tør gøre det endeligt forbi? Det kan nemlig godt lyde som om, at du er i tvivl, fordi han er så meget i tvivl.
Tænk over det, og så skal du selvfølgelig kæmpe hundrede procent for forholdet, hvis du virkelig er sikker på, at det er et I begge to ønsker at fortsætte og være i.
Jeg håber, at I finder ud af det :-)
Kærlige hilsner fra
Lotte
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...