Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Er jeg misundelig på min kæreste?

Indsendt af "Anonym" på 19 år

Hej brevkasse!


Jeg vil starte ud med at fortælle, at jeg er en pige på 19, som lider af stress og angst m.m. Jeg går lige nu på STX, 1. år, og har intet fritidsarbejde, da jeg ikke har overskuddet. Jeg har været sammen med min kæreste på 20 i omkring 2,5 år, og vi har boet sammen i få måneder nu. Han har taget sabbatår og har derfor fuldtidsarbejde. Vi har et lidt kompliceret forhold med mange diskussioner, men vi elsker stadig hinanden højt.

Problemet som jeg går rundt med er, at hver gang min kæreste f.eks. fortæller hvor god en dag han har haft, eller at han vil begynde at træne, så får jeg det så utrolig dårligt. Jeg bliver på en måde vred, og den følelse kan blive i et stykke tid, og jeg kan simpelthen ikke komme frem til hvorfor? Når jeg ender i sådan en situation, føler jeg kun, at jeg kan få den væk ved at få ham i dårligt humør, f.eks. ved at gøre ham jaloux. Hvilke jeg på ingen måde er stolt af. Kan det være fordi jeg er misundelig over at han får/har succes? Er det fordi jeg selv føler, at jeg intet har udrettet med mit liv? Selvhad? Følelsen gør mig så ked af det, da jeg føler mig som en dårlig partner, da jeg ikke kan være glad på hans vegne. Og det eneste jeg ønsker er, at han har det godt.

Mvh
Den fortvivlede

Besvarelser

Svar fra Karoline

Hej,
jeg er bekymret efter at have læst din besked. Jeg tror netop din vrede bunder i, at du er ked af, at du ikke har overskud til at lave de ting, din kæreste gør.

Det bedste du kan gøre er at snakke med ham, så han er klar over, at det jo ikke er med vilje, at du er sådan en gang imellem. Dernæst vil jeg råde dig til at søge hjælp hos en psykolog, hvis du ikke altid er tilknyttet en. Jeg har selv lidt af angst, og det er bestemt ikke sjovt, så jeg kan sagtens sætte mig ind i, hvordan du har det. Jeg fik gennem min læge kontakt til en psykolog, der virkelig har hjulpet mig, og nu har jeg overskud og lyst til en masse sociale ting også.

Det handler om babyskridt. Bestil en motiverende samtale hos din læge - han/hun kan rette dig mod den hjælp, du har brug for.

Alt det bedste til dig,
Kærligst Karoline.

Svar fra Gustav

Hey du! :)

Lad mig starte med at skrive, at jeg kan godt forstå, at du føler dig fortvivlet over situationen, men det er godt og sejt, at du søger efter andre perspektiver.

Sådan som du beskriver situationen, så tænker jeg også, at det kunne måske være noget ubevidst misundelse. Du kæmper med nogle store ting i form af stress og angst, og du kan måske ikke ligeså meget som din kæreste, eller jeg kunne forestille mig, at dine dage er mere "enten-eller" - forstået sådan, at enten går det godt eller også dårligt. 


Derfor kan det godt være lidt irriterende, når andre så faktisk har de dage/det liv, som du måske gerne vil have? Sådan en misundelse kan sagtens udløses af "små ting" såsom at din kæreste har en god dag, men bunde i noget større såsom at du måske er frustreret over dine begrænsninger.

Det er selvfølgelig min fortolkning baseret på det du skriver, men hvis det giver mening for dig, så vil det også kunne være en forklaring på, at i har mange diskussioner. Hvis du bliver misundelig over at han har en god dag, og så gør hans dag dårlig, jamen så bliver han jo negativ på dig, og så kan det være en ond cirkel.

Derfor vil mit råd være, at du sætter dig ned, når du kan mærke den følelse komme. Skriv ned, hvilke situationer der udløser følelsen, prøv at beskriv følelsen, som du får i kroppen, hvilke tanker den giver dig og hvilken adfærd, som den typisk udløser hos dig. Dermed får du overblik over, hvad der sker og du kan dermed gå ind og udfordre de fire områder. Når du følelsen fx kommer, så kan du prøve at stoppe op og udfordre tankerne, som du får.

Derudover så skal du også tænke på, at du kæmper med nogle andre ting end din kæreste, så du kan ikke sammenligne 1 til 1. Det er fx fedt, hvis han vil begynde at træne, men det er også en kæmpe ting, at du kommer i skole, når du fx har angst og stress. Derfor prøv også at vær opmærksom på, når du har noget at være stolt over og glad for.

Alt det her er nemmere sagt end gjort, så mit sidste råd vil være, at du henter hjælp. Det kan være professionelt i form af en terapeut/psykolog, men det kan også være, at du deler dine tanker og oplevelser med din kæreste, familie og venner.

Jeg håber, at du kan bruge mit svar, og jeg ønsker dig al held og lykke! :)


VH.

Gustav

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...