Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Flytte sammen

Indsendt af "Anonym" på 20 år

Kære brevkasse, jeg er kommet til et punkt hvor jeg ikke lige ved hvordan den skal drejes.


Jeg skal flytte sammen med min kæreste! Wuhu, jeg er glad og og lykkelig, og kan SLET ikke vente!
Vi kigger på lejligheder, snakker om det cirka hele tiden.

Han bor en time væk fra mig, og grundet arbejde ser vi kun hinanden i weekenden, så at dele en hverdag med ham bliver fantastisk.
Problemet er at min mor ikke bryder sig særligt meget om ham, ikke at hun siger det, men hun kommer med hentydninger.
Stortest resten af familien kan godt lide ham.

Jeg er bange for at fortælle hende at vi vil flytte sammen, hun ved godt at jeg har tænkt mig at flytte, men hun ved ikke det er sammen med ham.
Jeg ved hun vil begynde at belemre mig om det er for tidligt (vi har været sammen 4 snart 5 måneder), hun vil sige det er dumt at flytte sammen allerede, at jeg stadig er ung og skal nyde det.

Jeg vil bare kkke have en dårlig afslutning med hende den sidste tid, har i nogle gode råd?

Besvarelser

Svar fra Louise

Hej du! 

Det lyder da super spændende, at din kæreste og dig skal flytte sammen.
Det er altid svært, hvis en forældre ikke kan lide sin kæreste, men man selv er helt vild med ham. Jeg syntes, at du skal prøve at tage en snak med din mor. Lav noget hyggeligt med hende en dag og fortæl hende, at du har brug for at snakke med hende om noget. Så kan du prøve, at fortælle hende, hvor ked af det du er, over hun ikke kan lide din kæreste. Vær ærlig overfor din mor og fortæl hende om dine følelser og tanker. Fortæl hende, at du virkelig glæder dig til at flytte sammen med ham og du virkelig føler det er det rigtige. Vær ærlig og åben dit hjerte for hende, så håber jeg hun nok skal blive glad på dine vegne. Fortæl hende, at det måske ville betyde meget for dig, at vide hun støtter dig i dette, så vil hun måske være på din side. Hun er din mor og jeg er sikker på, at lige meget hvad, så vil hun altid elske og beskytte dig, sådan er en mor. Jeg håber, at i på en måde kan få en god afslutning på dette. Fortæl hende, at du stadig vil besøge hende og hun kan besøge dig. 

Jeg håber, at du kan bruge mine råd, ellers er du altid velkommen til at skrive igen. Vi er her for dig. 

De bedste hilsner fra Louise
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...