Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Chrush på youtuber

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Hej! Jeg er en 15-årig pige med et lille problem. Jeg føler, at jeg har et stort chrush på en youtuber. Han virker sød, sjov, er pæn og har en virkelig flot accent. Men her er problemet: Han er både fem år ældre end mig og bor i Skotland. Der er meget lille chance for at jeg kommer til at møde ham, men alligevel så tænker jeg på ham hele tiden og får gåsehud hver gang han enten svarer på Instagram DM, svarer eller liker kommertarer på sociale medier osv. Hvad skal jeg gøre for ikke at tænke så meget på ham?

Besvarelser

Svar fra Benedicte

Hej du,

Som en pige, der næsten lige har forladt sine teenageår, kan jeg sagtens relatere til de tanker og følelser du går med. Jeg tør næsten vædde med, at det sker for størstedelen af alle teenagepiger - drenge skal jeg ikke kunne udtale mig om - at de udvikler lidt af et crush på en kendis. Jeg mener, at det er helt okay at du går med de her følelser - især når du har set realiteten i øjnene, som netop er at du nok ikke møder ham. Hvis det minder bare lidt om de crushes jeg selv eller mine veninder har fået, så skal det nok gå væk igen.

Du spørger dog om hvordan du kan gøre noget selv, og der har jeg nok kun et enkelt råd. Jeg tænker, at du skal undgå at bruge for meget tid på at se hans videoer for en tid, og måske lade være med at skrive til ham? Det er selvfølgelig ikke sikkert, at det hjælper med det samme, men hvis du finder det irriterende, så er det måske løsningen. Ellers er som førnævnt helt okay at gå rundt med et kendis-crush, så længe det ikke tager overhånd ;)

Jeg håber at du finder ud af noget!
- Benedicte

Svar fra Tia

Hej med dig,

Jeg kan sagtens forstå din situation, men bare rolig - det er helt normalt. Jeg vil vædde med, at alle uanset alder har haft/har et kendis-crush. Nogle i større grad end andre naturligvis. Jeg er længe forbi mine teenage-år, men jeg må da indrømme, at jeg også stadig har en masse kendis-crush'es - og åh hvor ville jeg dog ønske, det kunne blive en realitet. Meeeen vi må tage os til takke med at kunne se disse fantastiske kendisser på youtube, film, serier osv og blot drømme og fantasere om dem - det er ikke forkert ;)

Youtuber følger man på nærmere hold end kendisser på film, så jeg kan sagtens forstå, at du føler et nært "forhold" til denne youtuber. Du har realitets-sansen med dig, og husk nu også på, at dét du ser og ved om ham, er alt det, som han lader folk/offentligheden se. Sommetider kan det være den ægte person og personlighed, men nogle youtubere viser en "pyntet" version af dem selv/deres liv for at se bedre ud og få flere views og likes. Det er ikke altid den hele sandhed, vi kender. De gemmer sig trods alt bag en skærm.

Med dette i baghovedet kan det være, at du ikke tænker så meget på ham. Hvis du føler, at du slet ikke kan lade være, så prøv at hold en pause fra hans videoer. Kom lidt væk fra det hele og lav nogle andre ting. Vær sammen med venner og familie, så du ikke mærker tomheden.

Som sagt er fyren du crusher på en youtube-kendis. Der vil være tusindvis af andre piger, som helt sikkert kan nikke genkendende til de følelser, du sidder med. Så en anden idé kan være at finde en veninde/en fan-gruppe, hvor der er andre fans som dig, så i kan få talt om ham og udvekslet gode minder og lignende. I har den fælles interesse, og det kan sikkert hjælpe dig med at få sat følelserne i rette spil. For det er slet ikke forkert at crushe på nogen. Tværtimod, det er en uskyldig og dejlig følelse. Det er først slemt, hvis det tager overhånd. 

Jeg håber, du finder en god løsning.

Kærligst Tia

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...