Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Hvad skal jeg gøre??

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Kære Brevkasse.

Jeg er en pige på femten der har haft en kæreste i et år + lidt mere. Vi er glade for hinanden men har haft en pause for nogle måneder siden. Jeg har en ven, som jeg tit løber med og har det rigtig sjovt med. Han er rigtig sød men jeg fornemmer, at jeg begynder at have følelser for ham, hvor mine følelser for min kæreste er ved at forsvinde. Jeg vil gerne beholde min ven som en ven, men jeg ved ikke om jeg skal fortælle min kæreste om hvordan jeg har det, for han er stadig rigtig glad for mig. Og hvis jeg så skal fortælle ham det, hvordan?

Håber i vil hjælpe mig!

Knus.

Besvarelser

Svar fra Nanna

Hej DC.

Jo længere tid man har en kæreste, jo mere vil man forvandle forelskelse til at elske. Når man så er meget sammen med en anden dreng kan der pludselig opstå et "crush".

Synes du skal tilbringe noget mere tid med din kæreste og tænke over hvor godt du har det sammen med ham. Nyd at han har det som han har det overfor ham.

Håber du finder en løsning.

Mvh. Nanna :-)

Svar fra Daniele

Hej DC.

Jeg syntes at du skal prøve at se din ven noget mindre, hvori at du så skal begynde at tænke mindre på ham - og så skal du være sammen med din kæreste noget mere. På den måde finder du ud af hvad din kæreste i virkeligheden betyder for dig.

Med venlig hilsen,

Daniele :)
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...