Brevkassespørgsmål
Det sidste skridt.
Indsendt af "Anonym" på 13 år
Hej :-)
Jeg har et problem.- En fra min klasse og jeg har flirtet meget i lidt over et år. (Jeg går i 8. klasse) Jeg er smask foreslsket og tænker ikke på andet end ham. Vi har holdt i hånden flere gange, vi har hafr meget kropskontakt, men aldrig kysset. Hans følelser for mig skifter meget. Den ene dag holder vi i hånden, den anden bliver jeg afvist. Alle siger bare han leger med mine følelser, og det gør han vel også. Alle siger det er en fejl, og siger jeg skal droppe ham. Men hvad nu hvis jeg gerne vil lave den fejl, så kan jeg lære af den.
Hvordan tager jeg det sidste skridt?
Håber virkelig at i kan hjælpe mig! :-)
Svar fra Nanna
Hej Sienna.
Det er altid svært at tage det sidste skridt. Men har i nogensinde været alene? Hvis ikke så inviter ham hjem til dig eller spørg om i ikke skal tage en tur på McD eller lignende :-). På den måde er det nemmere at tage det sidste skridt + du finder ud af om han har følelser for dig.
Ens venner vil altid have en mening om hvad man burde gøre, men lyt til dit hjerte i stedet! Men husk nu på at det kan gå galt, og vær forberedt på det så du ikke bliver for såret hvis det sker!
Mvh. Nanna :-)
Svar fra Daniele
Hej Sienna.
Du skal ikke tage dine venners kommentarer i betragtning hvis du virkelig føler at det er det rigtige valg. Du styre det helt selv, og det er der ikke nogle andre der skal. Det er dit liv, ikke andres.
At han "leger" med dine følelser kan godt tages i betragtning, da det kan føre til noget meget "grimt".
Med venlig hilsen,
Daniele :)
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år