Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Afvisende eller ej?

Indsendt af "Anonym" på 24 år

Hej..

Jeg har et spørgsmål jeg gerne vil hører hvad folk mener og syntes som ikke er nogen jeg kender privat.

Jeg har en kæreste og vi har haft en fantastisk forhold, indtil for snart 14 dage siden. Hun begyndte at være rigtig provokerende i sin måde at snakke eller skrive til mig på. Hun har aldrig tid til bare at mødes og sige hej i få min. sexlivet er helt væk og når vi endelig er sammen så laver hun ikke andet end at sove.

Vi havde en aftale så sent som idag, men den glemte hun og tog med en veninde ud og shoppe og mente ikke vi kunne ses idag alligevel eller faktisk resten af ugen fordi hun skal noget..

Jeg ved virkelig ikke hvad jeg skal gøre, for vi kan ikke mødes og snakke om de ting her, og hun virker heller ikke som om at hun faktisk vil.

Besvarelser

Svar fra Nanna

Hej Forvirret.

Når hun ikke vil mødes med dig, så kan du blive nød til at tage den på telefonen istedet. En ide kunne også være at tage hjem til hende en dag hvor du ved hun er hjemme. Det kunne i hvert fald være en nødløsning :-)

Dette lyder ikke som noget du burde finde dig i, sådan som hun behandler dig. Jeg vil hverken anbefale dig at gå fra hende at blive hos hende. Det er bare vigtigt at du får snakket med hende! Og hvis du hører noget sladder, så tro ikke på det med det samme!.

Håber svaret hjalp!

Mvh. Nanna :-)

Svar fra Kirstine

Hej

Det lyder ret forkert at hun sætter en veninde over sin kæreste når i havde en aftale, men når det er sagt, så er der ikke rigtig noget råd at gi der, da jeg egentlig ville sige at du skulle tale med hende, hvilket åbenbart ikke lige er så nemt... Måske du skulle vende dig mod en af hendes veninder og måske finde ud af hvad der foregår - hun kan jo bare have en svær periode.

Vh Kirstine
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...