Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

hun har mistet gnisten

Indsendt af "Anonym" på 19 år

Hej TheLove.

jeg skriver til jer fordi jeg står et stort problem, min kæreste og jeg har snart været sammen i 4 måneder, men her for et par dage siden sagde hun at hun havde mistet gnisten i vores forhold, hun følte nærmere at vi var venner end kærester. for min side føler jeg det går godt, og jeg kan ikke undvære hende. hun er virkelig min drømmepige og jeg synes vi har det så godt sammen. Men det er ikke første gang det sker, vi har kendt hinanden i snart halvanden år og har været kærster før og dengang skete der det samme, men efter en måned eller to skrev hun til mig igen fordi hun savnede mig, og ikke kunne tænke på andet.

Jeg forstår ikke rigtig hvad skal jeg gøre ved dette?? vil virkelig ikke miste hende ??

Håber i kan hjælpe mig, for jeg føler hun er den eneste ene for mig??

Besvarelser

Svar fra Camilla

Hey Gustav

Det lyder lidt som om at hun vil have dig når det passer hende, men sådan skal et forhold ikke være. I et forhold skal man være ligeværdige og begge skal være lige interesserede i hinanden. Det vil aldrig virke i længden når den ene er mere forelsket end den anden, for det vil altid komme til at gå udover den som er mest forelsket og når man er så forelsket så gør man oftest bare som den anden part vil have, og derved ender du med at såre dig selv. Jeg synes du skal stille hende et ultimatum at det må være enten eller og så må hun stå fast ved beslutningen og ikke komme tendensen efter en måned igen. Ved det er hårdt når du er så forelsket i hende, men jeg taler af erfaring, når jeg siger at du kommer til at gå udover dig i den sidste ende og at du bare udsætter dig selv for unødvendig sorg.

- Camilla

Svar fra Kirstine

Hej

Når man er sammen i længere tid går der noget traditionelt og fast i det, ment på den måde at i sikkert er kommet for dybt ind i en rytme.

Det er tit de små ting der virkelig tæller, så måske du skal begynde at finde på små ting at overraske hende med. Sommeren står for døren - der er rigtig meget man kan gøre med en lille smule fantasi, og ellers er det tit kun fantasien der sætter grænser for hvad der holder liv i et forhold og holder det interessant

Håber du finder ud af det

Kirstine
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...