Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Jeg har fucket alt op!

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Jeg håber virkelig i har et godt råd!

Sidste år havde jeg sex med 3 forskellige fyre. Jeg har siden været til fest med alkohol op til flere gange, hvor jeg har kysset og snavet med flere forskellige drenge. Jeg har fortrudt det. Forfærdelig meget! Jeg bliver nu set som en virkelig billig pige.

Mit problem er at jeg her det sidste halve år har fået følelser for en fra min klasse. Han ved det godt og vi har kysset og virkelig hygget os sammen. Siden jeg har kysset med ham, har jeg ikke lavet noget med nogle andre. Der er så blevet lagt et billed ind på facebook af mig og en dreng som kysser. Det er blevet slettet nu, men det har ødelagt mit liv! Ham jeg er forelsket i, synes ikke at han kan have noget med mig, fordi jeg er så billig og han siger at det er forbi mellem os. Men jeg vil fucking ikke have det til at stoppe! Jeg elsker ham, og jeg vil tilbringe hvert minut med ham. Men han forstår det ikke og han har heller ikke de samme følelser for mig. Jeg håbede, at han ville begynde at kunne lide mig, men efter det forbandede billed kom ind, har han været sur.

Hvad gør jeg? Seriøst, jeg elsker ham og kan ikke leve uden ham! Han er min bedste ven. Jeg vil ikke miste ham.....

Besvarelser

Svar fra Martin

Hey.

Så længe man ikke har kæreste på, kan der jo i teorien ikke være noget galt i at være sammen med nogle forskellige fyre. Det er desværre bare ikke alle der ser det på denne måde.

Der er ikke så meget at gøre ved, at han er blevet sur. Sket er sket. Nu skal du bare prøve at bevise overfor ham, at du virkelig er forelsket i ham! Tag kontakt til ham og fortæl at det bare var et uskyldigt kys og at du måske var for fuld og fortryder det nu. Og sidst men ikke mindst: Fortæl hvad du føler for ham!

Hvis han virkelig kan se, at du kan lide ham, så kan han næsten ikke andet end at "give op" til sidst. Og ellers må du bare glemme ham, kærligheden skal nok komme igen et andet sted! :)

Held og lykke,

_Martin

Svar fra Daniele

Hej "..",

Du må prøve at overbevise fyre du er forelsket i om at du ikke er sådan mere (som billedet indikerer). Prøv at gøre alt for at få kontakt til ham, og fortæl ham at du elsker ham virkelig højt. Forstår godt at du er frustreret, men prøv at tage det stille og roligt. Det skal nok gå.

Forelskelsen er dyrebar, og den må du ikke miste. Du må ikke give op. Grib fat i drengen, og fortæl ham om dine følelser. Det kan være svært, men tag en dyb indånding og snak med ham. Han skal nok kunne forstå dit problem.

Håber virkelig det bedste for jer to.

Med venlig hilsen,

Daniele Buttigli
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...