Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Min eks og hans nye

Indsendt af "Anonym" på 17 år

Kære Thelove

Min eks har fundet sig en ny pige, få dage efter jeg slå op med ham. Mit spørgsmål kommer her:
1. Er man virkelig så nem at glemme?


2. Hvorfor kunne han ikke fortælle mig det, så jeg ikke selv skulle finde ud af det. Især nu hvor hans nye kæreste var en af mine veninder.

3. Hvorfor kunne ingen af dem fortælle mig det, det er jo ikke sån jeg vil dræbe dem eller noget. Men nu har jeg en utrolig stor lyst til, at slå dem begge i gulvet kun, fordi ingen af dem kunne fortælle mig det.

4. Havde jeg virkelig ingen betydning for nogen af dem?

5. Skal jeg tilgive dem? lige p.t lader jeg som om, at jeg er deres ven, men jeg kan virkelig ikke klare at være i nærheden af dem.

Det skal siges at de er venner med mine venner, så jeg kan ikke undgå dem forevigt.
Tak på forhånd

Besvarelser

Svar fra Martin

Hej Emma.

Hmm, det gør næsten altid ondt når ens eks finder en ny. Man har jo trods alt haft nogle kæmpe følelser på spil og måske er det stadig noget endnu, der gør du stadig føler lidt for ham. Men for at svare på dine spørgsmål:

1. At der kun går få dage før han finder sammen med en ny, er bare generelt dårlig stil! Det får næsten også en til at tænke ting og sager. Men nogle er bare hurtigt over det gamle forhold og forsøger at skynde sig videre. Så om du er nem at glemme for ham, tør jeg ikke sige noget om.

2. Om han burde have sagt til dig at han har fundet en ny, nu hvor i ikke er sammen mere, ved jeg ikke om han burde. Jeres forhold er jo ovre, så du har ikke krav på noget. Synes snarer det er din veninde der lige skulle have snakket med dig først.

3. Du vil aldrig få noget ud af at slå nogen i gulvet. Forestiller mig så heller ikke at du ville gøre det. Men ja, det er svært at svare på. Som jeg skrev oven over, så burde din veninde også have sagt det til dig.

4. Dette kan jeg desværre ikke svare på.

5. Om du vil tilgive dem er noget du må gøre op med dig selv. Det jeg dog kan sige til dig, er at jeg synes du kan kræve en del svar før du beslutter dig. Find ud af hvorfor ingen af dem har sagt noget til dig. Derefter må du så gøre op med dig om jeres venskab betyder for meget til at du vil opgive det.


Held og lykke,
_Martin

Svar fra Karen

Hej Emma.

Jeg har prøvet at være i dine sko før. Men i mit tilfælde var jeg så heldig ikke at kende pigen. Jeg kan godt forestillede mig hvordan det føles for dig.

Jeg ville sige, at du skal tage en snak med din veninde selvom det er utroligt svært. For din eks ville have mere svært være at trøste dig hvis du bliver ked af det og det er hårdt at blive trøste at en som ikke elsker / bekymrede sig om en mere. Plus piger er bedst til at give medfølelse og trøste, selvom de har gjort noget forkert.

Fortæl hende:
- Hvorfor DU gerne vil tale med hende.
- Hvordan DU havde det med at dig og din eks slå op.
- Hvordan DU havde det med at de kom sammen så hurtigt.
- At DU har det svært med at være sammen med dem og har føles dig uden betydning.

Det er meget vigtigt, at du holder samtalen i en pæn tone. Så ikke svin hende til, ikke slå hende, ikke fortæl hvor dum hun er og frem for alt ikke dele skyld, for det er der hvor der kommer krig med hinanden.

Snak er vejen frem.

Din eks er en nitte, så glem han og finde ham som vil behandle dig som den prinsesse som du er.
Jeg håber at du kan bruge noget som jeg har skrevet til dig, ellers må du gerne skrive herind igen :)


Et stort kram,
_Karen
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...