Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Hun er gået fra mig

Indsendt af "Anonym" på 18 år

Hej, jeg har aldrig prøvet at skrive sådan et sted her, men igår slog min kæreste så op, fordi hun mente at vi var ved at vokse fra hinaden, her de sidste 2 måneder har vi skændtes en del, men jeg føler ikke at det skal slutte nu, vi har været sammen i 2 år, og min verden er ved at bryde helt sammen, jeg kan slet ikke forstå det, jeg vil bare have hende tilbage .. hvad gør jeg????

Besvarelser

Svar fra Majbrit

Hej Lars.

Det er ikke længe siden jeg har været igennem nøjagtig den samme situation, så jeg kan virkelig godt forstå dig. Jeg synes du skal fortælle hende hvad du føler, og give hende noget tid. Jeg håber det bedste for dig.

Knus Majbrit 

Svar fra Charlotte

Hej Lars

Først må jeg sige at jeg er meget ked af det på dine vegne!
Det er aldrig nemt når man går fra hinanden og 2 år er meget lang tid - jeg kan godt forstå du er meget ked af det. Og selv om det er svært må du også acceptere hendes valg. Det jo kun et par dage siden og selvom man høre det så tit, så vil det med tiden nok blive bedre det hele. Hvis i var blevet sammen ville i nok "vokse mere fra hinanden" og måske endda skændes mere - det er jo ikke rigtigt pointen med et parforhold :) 

Jeg håber du en dag vil se lysere på det :)

- Charlotte
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om kærester og forhold

forvirret

hej.jeg skriver fordi der er den her pige at jeg har haft noget med i et stykke tid. jeg kendte hend...

Kontrol og magt

Jeg er en 20-årig kvinde og har været sammen med min partner i tre år. Vi har en datter på seks ...

Opførsel

hej brevkassejeg har fået en kæreste.vi er hemmelige kærester i starten, men jeg har et problem f...

ANONYME BESKEDER

Hej brevkasse.Jeg har næsten lige fået en kæreste, vi skriver meget sammen.vi sender billeder og ...

Leve min ungdom

HejJeg har fra jeg var 16-18 år været i næsten et 3 årigt langt forhold med en dreng. vi slog op...