Brevkassespørgsmål
Anal sex mellem 2 mænd
Indsendt af "Anonym" på 24 år
Hej brevkasse,
Mit spørgsmål handler om anal sex for første gang med en dreng/mand. Jeg er selv en dreng på 24 år og jeg har dildoer og sådan noget og jeg har også vært sammen med en mand en gang, men det var kun kys, kæl og blowjob
Da vi kom til analsex og jeg skulle være passiv, så blev jeg bange og nervøs. Hvorfor ved jeg ikke. Men syns i at jeg skal prøve igen ??
Jeg har nogle gange lysten og så skriver jeg til en mand eller dreng og så når det kommer til datoen, så kan jeg ikke komme ud af døren. Har i evt. Nogle gode råd til hvordan jeg kan gøre mig klar til det?
Med venlig hilsen,
Ham den fortvivlet
Svar fra Josefine
Hej :-)
Mit råd ville umiddelbart være at gøre det sammen med en du elsker og føler dig tryg ved, for på den måde er det som regel nemmere. Men hvis det er helt udelukket, så synes jeg du skulle snakke med den person du aftaler det med, om dine bekymringer og nervøsitet, for så gør du din sexpartner opmærksom på det og så vil han sikkert kunne give dig en masse gode råd og tage god hånd om dig - hvis han er en som har prøvet det før så har han jo stået i dine sko og ved hvordan det føles at skulle gøre noget første gang.
Held og lykke!
Josefine
Svar fra Isabel
Hej
Du spørger, om vi synes, du skal prøve igen. Mit svar er: hvis du har lyst. Du skal udelukkende gøre det, hvis du har lyst. Det virker det til, at du har. Kan det være, at du trækker i land, fordi du ikke kender fyren, du skal være sammen med? Jeg kunne forestille mig, at du var mere tryg ved det, hvis det var en person, du kendte og stolede på. Mit bedste råd er, at du skal finde én, du stoler på, og som du ved "passer" på dig og får dig til at føle dig tryg. Så tror jeg nok, at du skal kunne komme ud af døren.
Held og lykke med det.
Isabel
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år