Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Skal, skal ikke?

Indsendt af "Anonym" på 13 år

Hej, den 5 juni, var jeg sammen med dengang min kæreste. Vi havde sex, både med og uden kondom, da vi blev trætte af det hele tiden faldt af. Jeg er ikke på nogen former af præventions, men har fået lavet en graviditetstest, som heldigvis var negativ. Mit problem er bare at jeg efter er bange for jeg måske har fået en sexsygdom, måske klamydia. Da jeg nogle gang har meget udflåd, og tit bløder under sex. + jeg er bange for at gå til lægen, ikke kun for det her, men er jeg altid. Hvad skal jeg gøre?

På forhånd tak.

ps. jeg er en pige.

Besvarelser

Svar fra Camilla

Hej,

Jeg ved godt, at det ikke er super fedt at skulle gå til lægen, men jeg synes det er nødvendigt i dette tilfælde, bare så du kan være sikker.

Sexsygdomme kan skade dig både på kort og lang sigt, så det er en god ide altid at beskytte sig mod sexsygdomme.

Min bedste råd er at gå til lægen og få det tjekket.

- Camilla

Svar fra Kirstine

Hej

Du skal til lægen - det eneste alle de præventioner piger kan tage virker mod er graviditet. Eftersom du har haft sex uden beskyttelse er der muligheden for mange sygdomme, og den eneste måde at blive sikker er at tage til lægen.

Du siger at du er bange til at gå til lægen, måske du skulle få en veninde eller din mor til at gå med - og desuden kan du sige at du gerne vil tale med en kvinde hvis det er der problemet især ligger - ingen læge kan tvinge dig til at blive undersøgt af en mand hvis du vil tale med en kvinde... Men du skal altså til en læge for at blive undersøgt

Vh Kirstine
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om sex og samliv

Min venindes kæreste har bollet udenom

En af mine veninder har en kæreste. Jeg har sÃ¥ hørt fra min storebror at hendes kæreste havde vÃ...

Emne: Onani

Hej brevkasse jeg har i lang tid søgt og gjort alt muligt men aner seriøst ikke hvordan man onaner...

Er vi bollevenner eller kærester

jeg er en 13 årige pige fra Nordjylland og har en "kæreste" men vi er bare mere bollevenner end vi...

HÃ¥r

Er der normalt at fjerne sine hår dernede, hvis man skal have sex? Er der mange der gør det? Hvad ...

mine kærester er slået op, og tror det er på grund af jeg ik vil være sex

okay så min ex kæreste er lige slået op med mig, jeg er 13 og min ex er 13 men jeg er et halvt å...