Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Gravid?

Indsendt af "Anonym" på 16 år

Har dummet mig. Var til fest den anden dag og endte med en far bag en hæk. Vi havde ikke sex, det skal dog siges at baåde han og jeg fik brugt vores flittige fingre. Det var yderst tæt på vi havde sex, men jeg fik ham skubbet væk inden han var for tæt på.

Som den naive person jeg nu er, er jeg utroig bange for om jeg kan blive gravid. Fordi det kunne jo ske at der er kommet en lille smutter med ind.

Jeg vil dog fortælle at min menstraution stoppede omkring igår, men har været fortsæt meget lidt idag også ( havde og lidt af sammen portion da vi hyggede der)?

så hvis jeg har blødt lidt idag, er det så et tegn på at jeg kan leve mit liv vider uden at tænke på at skulle få en abort som 16 årig?

Mvh. En pige som er totalt desperat efter svar!

Besvarelser

Svar fra Pernille

Hej "Pigen uden hjerne!"

For det første skal det lige siges at man bestemt ikke er dum for at komme i tvivl om sådanne ting, det kan mange blive i tvivl om :)

Du siger at han ikke på noget tidspunkt har været oppe i dig, og så længe han ikke har det er der ingen risiko for at blive gravid! Normalt siger man at når ens periode kommer er man ikke gravid, og chancerne for at blive det i perioden er også meget små. Men som sagt, du kan være helt rolig hvis han ikke har været oppe i dig, no worries!

Mvh. Pernille

Svar fra Martin

Hej.

Som jeg forstår det hele, så nåede han aldrig rigtigt op i dig, så chancen for at du er blevet gravid er allerede der MEGET minimal, så som sådan synes jeg ikke du bør være bekymret.

Samtidig har i også gjort det i den såkaldte "sikre" periode, som ligger fra ca. 10 dage før og indtil 5 dage efter din menstruation. Dette er med til endnu mere at formindske chancerne for graviditet.

Så ånd lettet ud og sørg nu for en anden gang at være 100% sikker på, at det i gør ikke kan få konsekvenser.... så gør det det hele lidt dejligere og sjovere! ;)

Held og lykke fremover,

_Martin
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om sex og samliv

Min venindes kæreste har bollet udenom

En af mine veninder har en kæreste. Jeg har sÃ¥ hørt fra min storebror at hendes kæreste havde vÃ...

Emne: Onani

Hej brevkasse jeg har i lang tid søgt og gjort alt muligt men aner seriøst ikke hvordan man onaner...

Er vi bollevenner eller kærester

jeg er en 13 årige pige fra Nordjylland og har en "kæreste" men vi er bare mere bollevenner end vi...

HÃ¥r

Er der normalt at fjerne sine hår dernede, hvis man skal have sex? Er der mange der gør det? Hvad ...

mine kærester er slået op, og tror det er på grund af jeg ik vil være sex

okay så min ex kæreste er lige slået op med mig, jeg er 13 og min ex er 13 men jeg er et halvt å...