Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Et dårligt tegn, eller er det bare sådan?

Indsendt af "Anonym" på 21 år

Goddag, goddag! Jeg står og er en smule forvirret, for jeg ved ikke, om jeg spilder min tid, eller om jeg bare er stødt på en ganske normal ting...
Jeg har mødt den her fyr, som jeg har snakket og skrevet meget med. Vi bor i to vidt forskellige byer, men vi har mulighed for at se hinanden, hvis det skulle være. For lidt tid siden matchede vi på Tinder, og der har vi så skrevet lidt mere sammen. "Problemet" er bare lige, om det er et dårligt tegn, at det som regel altid er mig, der starter en samtale, eller om det er helt okay? Han har ikke fjernet mig på Tinder, og han svarer altid og spørger lidt ind til mig, når jeg skriver, men jeg ved ikke, om det bare er for at være venlig. Det er lidt tid siden, at vi har skrevet sammen, da vi har travlt med hver vores ting her til hverdag.
Er det normalt, at det er mig, der altid starter samtalen, og spilder jeg bare min tid ved at blive ved, eller skal jeg give det et forsøg mere, siden det snart er flere uger siden, vi sidst har skrevet sammen?

For at slutte af, vil jeg gerne skrive, at jeg gerne vil lære ham bedre at kende, og måske blive rigtig gode venner. Måske det kan udvikle sig. Jeg vil gerne tage det stille og roligt i starten :-)

/Anonym

Besvarelser

Svar fra Josefine

Hej du :-)

Jeg synes jo som hovedregel at man skal yde lige meget i et forhold, dvs. at det ikke kun er den ene der skal arrangere dates eller lave aftensmad - og derfor synes jeg også at han har et ansvar for at skrive til dig, hvis han er interesseret. Men måske er han bare en fyr, der ikke bruger sin telefon særlig meget? Du finder ikke ud af det, hvis ikke du spørger ham, så jeg synes du skal skrive til ham og spørge om han har lyst til at ses og sådan får du et svar på om han har en gensidig interesse.

Held og lykke :-)

Kram, Josefine

Svar fra Vinni

Hej Anonym,

Det er ofte den ene, der altid skriver i starten, når man skal lære hinanden at kende, og hvis du siger, at han også spørger ind til dig, virker han da interesseret. Du kan jo evt. skrive til ham, at du er rigtig interesseret i at lære ham og kende, og så spørge om det også er gengældt, og hvis han svarer ja, så har du jo svaret på dit spørgsmål. Så jeg synes du skal prøve at skrive, hvordan det går, og så tage den derfra.

Jeg håber du finder ud af det.

Knus

Vinni 

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5086 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om andre ting

Det er for dårligt

Kære ungzonejeg elsker virkelig at man kan skrive ind til jer om alle mine problemer så først vil...

Ny klasse

Jeg skal være sammen med min nye klasse næste år vi bliver slået sammen parallelklassen og min k...

Det er ikke så vigtigt

Hej ung zone:))Jeg elsker den her brevkasse og i giver altid de bedste svar!Jeg vil bare gerne vide ...

Nye Pladser

Hej. I min klasse har vi lige fået nye pladser. Det plejer at være fedt men jeg syntes jeg har få...

Hvordan finder man sig selv efter havde mistet sin tryghed

min tryghed er i en pædago som er stopet ved ikke hvad jeg skal gøre af mig selv...