Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Er jeg en kedelig teenager eller fornuftig voksen?

Indsendt af "Anonym" på 16 år

Hey du.

Jeg er i sommers startet i 1.g på STX, hvilket jeg er rigtig glad for. Jeg snakker mest med folk fra min parallel klasse, da menneskerne i min egen klasse ikke rigtig siger mig noget. Men ellers har jeg 5 gode venner, som jeg hygger med med i frikvarterene.

Det eneste problem for mig ved at gå på STX er festerne. Der er fest på skolen rigtig tit, og jeg har altid forbandet det langt væk. Jeg drikker ikke, og jeg kører den der perfekte-kloge-fornuftige-pige-stil. Du ved, hende der laver sine lektier, får 10 og 12 i alt, og som ikke har andet liv end skolen. Jeg har tonsvis af regler for mig selv om hvad jeg må, ikke må. Tideligere har jeg været plaget af noget OCD-lignende rengørings ritualer, og har altid været meget pligtopfyldende. Da min bedste veninde døde for 4 ½ år siden, blev jeg nødt til at vokse op meget hurtigt, være fornuftig, ansvarsfuld. Det føles som om at jeg er hoppet 10 år over.

Når bassen pumper, pigerne skriger mig ind i øret, og folk begynder at kramme mig falsk føler jeg mig utroligt malplaceret. Jeg hader det. Jeg bliver utrolig bange, og må gå ud på toilettet og skade mig selv hele tiden for ikke at hæmme følelserne. Måske, ligesom de hæmmer deres med alkoholen? Jeg tror jeg er alt for moden, kedelig og "voksen" til at fjolle rundt. jeg ser ikke nogen grund til det, udover at holde mine sociale bånd.

For det er nemlig der problemet kommer. Sidste gang der var gymnasiefest kom jeg ikke, og alle spurgte mig febrilsk hvordan jeg kunne undgå en fest?! Jeg ved at de allerede synes at jeg er mærkelig nok med alt det jeg går op i skolen, og det at jeg ikke drikker, så hvor plus akavet og stræber agtig kan man lige blive ved at lade være med at feste? Når de snakker om teenage ting som at drikke, feste, drenge, og det der underlige trip med at hade skolen, føler jeg mig utrolig meget udenfor. For sådan har jeg det slet ikke. De ting er ikke vigtige for mig, og nåede aldrig til mig, da jeg ikke nåede puperteten før min veninde døde. Jeg synes ting som linjens ligning politik er ophisende, og jeg bruger gerne en hel aften på at passe min lillebror.

Jeg føler mig så forkert. For jeg ved at jeg er meget anderledes OG KEDELIG!! Mit spørgsmål er.. Skal jeg ændre mig, for at passe ind, for ikke at være irriterende-fornuftig og opretholde mine venskaber? Eller er det dumt at feste og drikke, have sex og alt det, når man FORDRAVER alt hvad der lugter af teenager?

Jeg ville ønske at jeg bare kunne være 30, få børn og være kedelig, passe ind i blandt alle de andre fornuftige voksne.

/Katrine

Besvarelser

Svar fra

Hej Katrine :)

for det første , du er ikke KEDELIG ! :)

det er godt at være anderledes, for verden ville være et nederen sted hvis vi alle sammen er enes.

og NEJ du skal ikke ændre dig, for folk skulle kunne lide dig for den du er. og ikke den de gerne vil have dig til at være..

jeg synes du skal nyde de venner du har og som er der for dig :)

en klog mand sagde engang til mig : alle lige meget hvem det er, har 0 - 3 rigtig venner. alle de andre ville ikke være der for en, hvis det er.

Jeg synes at du skal være stolt af den du er. for du er en ener :) og du skal nok komme langt i dit liv, uden at skulle drikke dig stiv være weekend.

og de andre mennesker som du snakker om , prøv om 10 år også se hvad de så laver den dag . de fleste af dem ville nok ikke ha et ordenligt arbejde, fordi de intet taget seriøst.

Jeg håber at mine svar kan bruges.

Hilsen Anna Catharina :)

Svar fra Kirstine

Hej Katrine

Hvad får dig til at tro at voksne er så kedelige og teenagerne så umodne? Det hele afhænger af øjnene der ser det. Alle klasser eller i hvert fald skoler har en eller anden, der på en eller anden måde ikke passer ind, og sådan har det altid været. Det er ufattelig ensomt at være den person, men man behøver ikke lave sig om så alle de andre kan lide en. Det vigtigste er at man kan lide sig selv, så skal alle andre også nok acceptere den man er. Du skal nyde livet på den måde du kan lide det

Vh Kirstine
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om andre ting

Det er for dårligt

Kære ungzonejeg elsker virkelig at man kan skrive ind til jer om alle mine problemer så først vil...

Ny klasse

Jeg skal være sammen med min nye klasse næste år vi bliver slået sammen parallelklassen og min k...

Det er ikke så vigtigt

Hej ung zone:))Jeg elsker den her brevkasse og i giver altid de bedste svar!Jeg vil bare gerne vide ...

Nye Pladser

Hej. I min klasse har vi lige fået nye pladser. Det plejer at være fedt men jeg syntes jeg har få...

Hvordan finder man sig selv efter havde mistet sin tryghed

min tryghed er i en pædago som er stopet ved ikke hvad jeg skal gøre af mig selv...