Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Skal, skal ikke kontakte ham?

Indsendt af "Anonym" på 20 år

Hej! Jeg står med et mindre problem, som jeg håber, I kan hjælpe mig lidt med. Jeg mødte her i år en meget sød fyr på 28 år på Roskilde Festival. Vi snakkede meget sammen, skrev sammen og kyssede meget med hinanden. Han bor dog til daglig i København, og jeg bor i Aalborg, så afstanden er noget lang. Vi har efterfølgende skrevet sammen, og vi har snakket om, at vi måske skal mødes, hvis en af os kommer til den andens by. Hertil vil jeg gerne tilføje, at jeg tit kommer til København, da jeg har en del familie og venner boende i byen, og i fremtiden vil jeg gerne selv flytte dertil. PROBLEMET er dog bare, at jeg er en pige med ikke så meget selvtillid, så jeg er begyndt at tvivle på, om jeg skal kontakte ham, hvis jeg kommer til København. Jeg føler, at jeg ikke er spændende nok, da jeg ikke, som han selv, er nået særlig langt i livet. Der er 8 års forskel, og han er godt i gang med en god og spændende karriere. Jeg selv er ved at spare op til et meget dyrt og langt højskoleophold, der vil være en god start på min egen karriere. De fleste af mine gode veninder siger, at jeg skal kontakte ham, mens andre er en smule skeptiske, fordi der netop er den hersens aldersforskel.

For lige at ridse det op, så er jeg en meget usikker pige, der rigtig gerne vil lære min festivalflamme bedre at kende, MEN min usikkerhed overbeviser mig om, at jeg er alt for kedelig for ham, og at jeg bare spilder min tid ved at tænke på ham af og til. Jeg ved, at jeg skal til København til nytår, og jeg er i tvivl om, om jeg skal kontakte ham eller ej, når vi nærmer os d. 31. december, for at finde ud af, om vi skal mødes eller ej. Hvad synes I? Skal jeg kontakte ham, eller skal jeg prøve at glemme ham, da han er længere fremme i livet?

Mvh. Line

Besvarelser

Svar fra Josefine

Hej Line :-)

Hvis det er din usikkerhed der bremser dig i at kontakte ham, så synes jeg du skal gøre det! Hvis ikke han syntes du var interessant nok, så ville han ikke skrive med dig. Og når du er usikker, vil du så ikke hellere finde ud af det ved at mødes med ham end at gå rundt i uvished?

Derudover, så er du spændende nok, du er skøn som du er og du skal nok finde en fyr som synes du er perfekt som du er! Man er ikke kedelig bare fordi man kun har 20 års livserfaring og han har jo selv været hvor du er, men fordi han er 8 år ældre, så er han længere fremme end du og det er vel kun naturligt.

Håber du får en dejlig tid med ham ! 

Knus, Josefine

Svar fra Vinni

Hej Line

Jeg synes helt klart du skal prøve at kontakte ham, og finde ud af om han stadig er interesseret i at mødes med dig når du skal til København. Hvis han skulle svare nej, at han ikke har tid, eller slet ikke svarer, skal du dog huske på, at det ikke er DIG, der er noget galt med. Han kan enten have rigtig travlt med noget andet, fået nyt nummer, eller hvad ved jeg. Men dette er også det værste, der kan ske, hvis du kontakter ham, så derfor synes jeg ikke du skal tøve med at kontakte ham.

At du har et lavt selvværd er til gengæld lidt svære at hjælpe dig med, da dette bunder i den måde, som du opfatter dig selv på, sammenlignet med ham. Men hvorfor skulle du være kedelig, fordi du ikke er som ham? Jeg er sikker på, at du er mindst lige så interessant, som du synes, han er, og hvis han ikke synes du var interessant, havde han nok ikke kysset med dig flere gange, og været interesseret i at se dig efterfølgende, som du sagde i havde snakket om. Men jeg synes du skal arbejde på at få et bedre selvværd, ved at minde dig selv om hver dag, hvor betydningsfuld du er, og find dine stærke sider, som du kan fremhæve overfor andre, så du på den måde automatisk opfatter dig selv, som mere værd.

Det med alderen, synes jeg ikke lyder som et stort problem, idet i begge er i 20’erne. Så spring ud i det, og skriv til ham, hvis det, er det du har lyst til. Og hvis det i værste fald ikke skulle blive til noget efterfølgende, har du i det mindste mulighed for at komme videre.

Jeg håber du får ham at se til nytår.

Mange knus

Vinni  

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...