Brevkassespørgsmål
min bedste venindes kæreste
Indsendt af "Anonym" på 13 år
kære brevkasse
jeg har lavet et spørgsmål til jer ved navn fortabt forelskelse og som sagt i det spørgsmål er jeg meget forelsket i min bedste venindes kæreste og jeg kan næsten ikke holde ud at se dem sammen eller høre om deres forhold. min bedste veninde ved ikke at jeg er forelsket i hendes kæreste og sådan skal blive ved med at være.
men forleden dag var vi på lektiecafe og de skulle kysse i vores klasselokale og det var hårdt at se. det er blevet optaget og alle snakker om det her store kys. jeg så dem kysse fordi min veninde ville gerne have at jeg så hendes første kys og jeg syntes det er rart at tænke på at hun vil have mig til at se hendes første kys men det gjorde virkelig ondt at se. det var som at få en kniv i hjertet.
jeg kan ikke få det øjeblik ud af hovedet og den her film køre bare rundt om og om igen både i mit hovede men også i klassen.
HVAD SKAL JEG DOG STILLE OP...
HÅBER VIRKELIG I KAN HJÆLPE MIG
kh Maj
Svar fra Kathrine
Kære Maj.
Jeg er virkelig ked af at høre hvordan du har det. Jeg kan godt forstå at det gjorde ondt at se kysset - det kan jeg sagtens sætte mig ind i. Jeg tror de fleste har prøvet at føle sig dybt forelsket og vide hvad det vil sige 'at få en kniv i hjertet'. Nu ved jeg jo ikke hvor langt tid de har været kærester, og hvor vild din veninde er med ham, samt - hvor vild han er med hende eller dig? Har han i hemmelighed vist gengældende følelser for dig, eller føler du at det nok kun er dig der føler noget for ham? I så fald, så tror jeg at jeg selv ville have rigtig svært ved at ødelægge min bedste venindes forhold, bare fordi jeg selv syntes hendes kæreste var den perfekte for mig.
Jeg ville tænke meget over hvad du gerne vil have det hele skal ende med, hvis det stod til dig. Fordi man kan hurtigt ødelægge sine venskaber i din alder, det er i hvert fald hvad min egen erfaring har lært mig, så pas på. En ting jeg også har lært, som jeg tror du måske kan bruge til noget er, at jeg selv havde et nyt crush hver tredje måned igennem syvende til niende klasse, og det føltes selvfølgelig som om at det hele var fortryllende hver gang, og så forfærdeligt, fordi de sjovt nok aldrig havde samme crush som mig. Men, det jeg lærte af det, var til sidst at sætte tingene lidt i perspektiv og tænke over, om jeg overhovedet kendte dem nok til at kunne være så vild med dem, som jeg bildte mig ind - eller om jeg bare godt kunne lide ideen om dem, altså den ide jeg havde inde i hovedet. Så det jeg vil sige med det er, at jeg ved selvfølgelig ikke om han er den eneste ene for dig, og om du har kendt ham i langt tid. Men jeg ved, at forelskelser føles meget meget kraftige i din alder, og nogle gange kan man hjælpe sig selv ved at træde et skridt ud af sin lille boble, og spørge sig selv, om han er det værd ift. din gode veninde, og hvor vild du er med ham, når alt kommer til alt. Nogle gange kan man nemlig godt spænde ben for sig selv, ved at tro at man er vildt forelsket uden egentlig at være det. Men, som sagt, så ved jeg jo ikke hvor forelsket du er i ham, og det er også vigtigt at lytte til sit eget hjerte, trods de råd man får fra andre - så prøv at finde ud af hvor forelsket du er :-)
Jeg håber virkelig at min ord kan hjælpe dig lidt :-) Tro på dig selv og fat mod.
Knus Kathrine.
Svar fra Isabel
Hej Maj
Det er svært, når dén man gerne vil have, har en anden. Og jeg kan godt forstå, at det gjorde ondt at se på.
Jeg tror, at det eneste der hjælper er tid. Jo længere tid der går, jo mere kommer du over det, selvom det ikke føles sådan nu. Jeg lover dig, at du kommer over det på et tidspunkt. Og så tror jeg, at du skal forsøge at holde lidt afstand til dem, når de er sammen, så du ikke kommer til at se det igen. Det er desværre det eneste, du kan gøre, når det er din bedste venindes kæreste. Jeg synes nemlig heller ikke, at hun skal vide det, da I kan miste jeres vendskab på grund af det.
Mvh
Isabel
Svar fra Isabel
Hej Maj
Det er svært, når dén man gerne vil have, har en anden. Og jeg kan godt forstå, at det gjorde ondt at se på.
Jeg tror, at det eneste der hjælper er tid. Jo længere tid der går, jo mere kommer du over det, selvom det ikke føles sådan nu. Jeg lover dig, at du kommer over det på et tidspunkt. Og så tror jeg, at du skal forsøge at holde lidt afstand til dem, når de er sammen, så du ikke kommer til at se det igen. Det er desværre det eneste, du kan gøre, når det er din bedste venindes kæreste. Jeg synes nemlig heller ikke, at hun skal vide det, da I kan miste jeres vendskab på grund af det.
Mvh
Isabel
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år