Brevkassespørgsmål
Akavet
Indsendt af "Anonym" på 15 år
Hej,
Jeg er en pige på 15 år, og jeg var til fest her for leden, hvor jeg snakkede med en rigtig sød dreng. Vi er begge lige startet på gymnasiet, men går i forskellige klasser. Min bedste ven er gode venner med ham, så jeg vidste godt lidt hvem det var før. Men efter vi har snakket, er der folk der har fundet ud af det, og siger derfor til all, at jeg er vild med ham. Men det er jeg ikke rigtigt, altså vi har kun snakket sammen den ene gang (men det var dog i 3 timer, hvor han sad og holdte uden om mig UDEN AT VÆRE FULD!). Jeg har skrevet til ham et par gange, og han svarer også, men han virker ret ligeglad... altså han svarer i korte sætninger og svarer først efter sådan 7 minutter. Jeg ved ikke hvad jeg gør forkert! Og nu er jeg bange for at han tror jeg er vild med ham, pga. alle dem der siger det. Og jeg vil virkelig ikke have at det skal blive akavet mellem os, for kan faktisk godt lide ham lidt.
Og jeg ved ikke om jeg skal blive ved med at skrive til ham, eller at vente til han skriver for at se om han er interesseret! HVAD GØR JEG?!?!?!
Svar fra Cæcilie
Kæreste du,
Jeg kan godt forstå at du er forvirret..
Det lyder
som en svær situation at finde hoved og hale i, og det er ikke til at
sige hvad han føler når han giver miksede signaler som at holde om dig
den ene dag, og virke kold den anden.
Hvis han har hørt rygterne
om at du er forelsket i ham og du bliver ved med at skrive til ham, så
kan det godt være at han er blevet lidt skræmt.
Hvis jeg var dig,
så ville jeg klart stoppe med at skrive til ham. Giv ham noget tid til
selv at finde ud af om han måske faktisk er lidt interesseret. Hvis han
er, så vil han skrive til dig.
Giv ham lidt tid. Hvis han skriver til dig, så må det jo være fordi han ikke er helt uinteresseret.
Det kan godt tage lidt tid. måske en uge eller to. Hvem ved.
Jeg håber at i finder ud af det.
Knus Cæcilie.
Svar fra Karoline
Hej Pennelope,
Det lyder som om du ikke helt selv er klar over, om du er vild med ham eller ej. Det kan du selvfølgelig først finde ud af, ved at kontakte ham, som du så fint gør.
At der går lang tid før han svarer, og at det ikke er særlig lange sætninger, skal du ikke lægge for meget i. Drenge går typisk ikke så meget op i lange sms-samtaler. Hvis du har mulighed for det, så snak med ham istedet, eller spørg om han har lyst til at mødes en dag. På denne måde finder du meget hurtigere ud af, om han er interesseret i dig.
Du kan jo også altid høre din bedste ven, om han har nævnt dig over for ham ;-)
Håber du kan bruge rådet til noget.
//Karoline.
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år