Brevkassespørgsmål
Forelskelse
Indsendt af "Anonym" på 18 år
Hej jeg mødtes med en dreng for første gang. Vi som sammen første gang det gik rigtig godt vi kyssede/snavede og nussede hinanden. Når jeg skriver til ham går der lang tid før han svarer han skriver aldrig til mig eller ringer til mig. Hvad skal jeg gøre så han ikke bliver træt af mig? Og hvordan scorer jeg ham? Han vil gerne være sammen med mig noget mere inden vi kommer sammen det sagde han til mig.han skriver et rørt hjerte til mig når han svare mig.
Svar fra Cæcilie
Kæreste Mille,
Det lyder til at du har fundet en fyr som du synes godt om. Det er jo dejligt!
Men pas på med at gå for hurtigt frem. Det kan skræmme mange drenge væk.
Han vil selvfølgelig gerne lige lære dig at kende, før i evt skal være kærester. Den process kan man ikke fremskynde. Ting tager tid.
Måske du skulle lade ham skrive til dig, i stedet for at det altid er dig der skriver til ham? han kan måske synes at det er lidt kedeligt hvis du altid skriver. Lad ham også nå at savne dig lidt.
Gå langsomt frem, så skal det nok gå. Lad ham styre tempoet.
Al held og lykke herfra!
Knus Cæcilie
Svar fra Liv-Maria
Hej Mille :)
Dejligt, at du er forelsket!
Jeg tænker helt sikkert, at du nok bare skal give det tid, som han har bedt om? Giv ham plads og tid til, at finde ud af, om han er klar til, at tage jeres forhold til et andet niveu - Måske skal han bare lige være helt sikker, og kende dig bedre inden i bliver kærester??
I dette tilfælde vil jeg dog råde dig til, at holde jeres forhold (indtil videre) til bare at kysse og sådan? Synes ikke i burde begynde at have sex, før du ved hvor du har ham?
Mit tip til hvordan du så scorer ham er; VÆR DIG SELV! Hvis ikke han kan lide det, så er han ikke en gut for dig :)
Håber du finder ud af det hele!
De bedste hilsner,
Liv-Maria.
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år