Brevkassespørgsmål
Homoseksuel?
Indsendt af "Anonym" på 20 år
hej. først skal det lige siges jeg intet problem har, med selve emnet, på ingen måde og aldrig har haft et forhold til hverken pige/dreng eller kysset eller haft sex.
nu til mit kæmpe problem.
jeg er meget forvirret, omkring min seksualitet, i mine første tennager år, har jeg altid syntes drenge/mænd er dejlige, fantastiske lækre osv, men her de sidste 3-4 år er piger/damer begyndt at blive interessante, på den dejlige og mere forelsket måde. jeg er begyndt at se på mit eget køn på en anderledes måde end før.
jeg ved ikke om det er det hyggelig, trygge og interessante ved at være sammen med en pige, men mine føleser omkring piger er bare meget stærke og det mere forvirret er jeg lige pludselig, kan falde pladask for en fyr og så dagen efter, se en smuk pige og blive helt varm indeni og få den her følelse af forelsket.
Mit problem fylder meget i min hverdag, da jeg ved hvordan min familie og meget af mit netværk har det med homoseksuelle.
knus pigen :-(!!!!!!!!!???????
Svar fra Josefine
Kære "pigen"
Øv, jeg er ked af at høre at det er noget du går og har det dårligt over, for det bør det ikke være! Jeg kan godt forstå at det kan være rigtig forvirrende, for det er svært når der er noget i ens liv, der er usikkert, når vi ikke har et svar.
Hvorvidt du er homoseksuel eller ej, kan jeg ikke svare på og det kan du vist heller ikke selv lige nu, hvilket er helt okay. Der skal være plads til at eksperimentere og finde ud af med dig selv hvad og hvem du er til. Måske er du ikke kun til ét køn, måske er du biseksuel og kan lide begge køn..
Uanset hvad kan det være rigtig frustrerende at gå rundt uvidende om noget så vigtigt, men tag det som en rejse, en oplevelse og lad være med at stress dig selv ved at ville finde ud af det hurtigst muligt. Det skal nok komme på et tidspunkt, det er helt sikkert!
Når du har fundet et svar på dit spørgsmål og er klar til at dele det med dine nære, så er jeg sikker på der nok skal være nogle der er der til at støtte dig, og er der ikke det, så er det vigtigt at du står ved dig selv og finder nogen, som vil støtte dig, som den du er.
Knus, Josefine
Svar fra Kathrine
Hej Pigen!
Tit oplever man, at man i sine teenage år, går igennem en face som enten varer ved, eller som opstår fordi man er nysgerrig og man skal prøve ting af.
I dit tilfælde lyder det til at vare lidt ved, hvilket jo er helt okay! Men når du selvfølgelig ikke har eksperimenteret på det intime plan, er det svært at sige, hvad du hælder mest til og hvad din nysgerrighed på det samme køn, betyder!
Mit bedste råd til dig er, at flirte lidt derud af, og prøve nogle ting af! Det kunne være et lille kys eller en flirt med enten dreng/pige for at se om du er til det ene eller det andet, ELLER er til begge! :)
Jeg ønsker dig alt held og lykke!
Kærlig hilsen,
Kathrine
Svar fra Johanne
Hej pigen!
Jeg synes, det lyder som nogle rigtig dejlige følelser du har for piger, og det er bestemt ikke noget, du burde skjule. Men jeg kan godt forstå, at du er forvirret, da du føler/har følt noget for begge køn. Det er dog ikke sikkert, at man enten er til det ene eller det andet. Man kan sagtens være til begge køn, og det kan også godt ændre sig lidt, hvilket du nok har oplevet.
Et godt råd er at prøve at eksperimentere lidt. Du kunne evt. opsøge nogle hjemmesider eller steder for homoseksuelle/biseksuelle, der er f.eks. flere steder man kan gå i byen, hvor der primært kommer homoseksuelle/biseksuelle. På denne måde kan du få flere oplevelser med samme køn.
Det er rigtigt hårdt at være homoseksuel i en familie, der ikke accepterer det, og jeg kan virkelig godt forstå din bekymring. Her skal du helt sikkert gå efter din mavefornemmelse. Du behøver ikke sige det, hvis du ikke har lyst - men hvis du gerne vil sige, synes jeg helt sikkert du skal gøre det, og så prøve at glemme hvad de synes. Det er rigtig svært, men jeg tror du vil have det bedst med at få det ud.
Al held og lykke fremover. Kærlig hilsen Johanne.
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år