Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

HJÆLP

Indsendt af "Anonym" på 13 år

Som jeg tidligere har skrevet, så er jeg altså smask forelsket i den skønneste dreng fra min klasse.

Men han er meget eftertragtet, og jeg er meget genert :(

Skal jeg bare opgive ham og komme videre?

Håber virkelig i kan hjælpe! :(

Besvarelser

Svar fra Teddy

Hej igen Lille Dig :)

Jeg kan ikke fortælle dig direkte hvad du skal gøre, da jeg ikke ved hvad man tiltrækkes af i din omgangskreds. Du skal helt selv finde på noget, jeg ved det godt, det kan tage tid. Men andet er der ikke at gøre ved det :)

Jeg kan ikke give dig bedre råd, end at lær ham lidt bedre at kende, og tage skridtene, så længe at han får et fantastisk indtryk af dig. Kan du ikke få andet en gengivelse tilbage :)

-Du skal bare over din generthed, mere er der ikke at gøre!!! :)

Få evt. fat i en af rådgiverne på chatten, de dage vi holder chataftener/arrangementer, eller en tilfældig aften, en dag hvor rådgiverne er online :)

-Teddy Petz

Svar fra Nick

Goddag Lille Mig..

Der er som tidligere nævnt to muligheder.. Den ene er at du tillader dig selv at bryde din generthed og tager kontakt til ham..

Det kan være rigtigt svært, men hvis du gerne vil have ham, er du nødt til at se din frygt i øjnene :-)

Alternativet er som du selv siger at opgive det..

Jeg synes ikke du bør opgive uden at kæmpe, så kæmp for ham, og vis ham at du er interesseret..

Hvis han ikke er interesseret, kan du give dig selv lov til at finde en anden fyr, og ikke behøve at spekulere på senere "Hvorfor var det nu lige jeg gav op?"..

Husk på at der er masser af fisk i havet, og altså også masser af andre drenge derude som kunne være noget ved..

Hvis han ikke er interesseret, så tænk på alle de positive ting ved dig selv, tænk på alt det du vil kunne tilbyde en kæreste, og så tænk "Ja okay, det er ham der går glip af noget" :-)

Jeg håber dette har hjulpet dig, ellers skal du være velkommen til at skrive igen og / eller fange os på chatrådgivningen :-)

De venligste hilsner

Staberlicious
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...