Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

mit vildt dårlig spørgsmål

Indsendt af "Anonym" på 17 år

Jeg er en pige på 17 år. Jeg har brugt ca. et halvt år på en fyr, som jeg troede var prins Charming, Det viste sig at han var en løgner og en hel masse andre ting. Det tog mig ca. 3 mdr. at komme over ham, men jeg kan stadig få nogle tilbage fald, hvis jeg ser ham være rigtig kærestekedelig med hans nye kæreste.

Men altså inden for de 3 mdr. har jeg fået et par tilbud fra et par fyre, der mente, at jeg var ih og åh så skøn. Men jeg takkede nej (eller undgik dem for sygt) fordi jeg ikke var klar, og jeg kunne/kan ikke klare at blive såret igen.

Men altså her for en uge eller 2 siden finder jeg ud af, at min bedste ven har noget kørende med en pige (vildt glad på hans vejene) Men lige siden jeg har fundet ud af det, har jeg opdaget, at jeg er begyndt at flirte med ham og begyndt at få lidt følelser for ham. Altså jeg tror stadig på, at jeg kan undgå de her følelser, hvis jeg tager mig sammen nu.

Er det fordi:

1. Jeg ret faktisk er begyndt at falde for ham?
2. Jeg er begyndt at lærer ham bedre at kende??? (mødte ham første skole dag i 2012)
3. Jeg ved, at han er den eneste, jeg ikke kan få, fordi han nu snart er optaget?
4. jeg savner en drengs opmærksomhed.
4. jeres bud??????

Besvarelser

Svar fra

Hej Tania :) 

Når man er såret er det klart, man lukker af i en tid og skal bebrejde det man er såret over, lige have lidt plads og finde sig selv igen. Når man er ovre det, så kommer man videre og får øjne op for alle de andre skønne fyrer vi har her i verden :) Om det så er ens bedste ven, eller en bekendt eller en helt ny person. 

Jeg tror du er begyndt, at lærer din ven så godt, at kende at du stoler på ham og har tidllid til ham, kender ham godt nok til, at vide om han er en løgner eller prins charming. Derfor vil jeg mene det er forelskelse,  du synes måske han er dejlig når I flirter er han måske nok os lidt vild med dig selv om han har en kæreste, kan os være det ikke er flirt fra hans side men det sådan du betragter det. 

Jeg anbefaler du tager en snak med ham om det, også for at være ærlig og få det løst så i kan fortsætte jeres venskab uden misforståelser.  

Så ja du begyndt at falde for ham, ved du bedst selv men lyder sådan. 

Mvh. Michele chat/brevkasserådgiver

Svar fra Charlotte

Kære Tania

For det første - ingen spørgsmål er dumme!!

Det er rigtig svært at komme over sin ekskæreste - især hvis de er hurtigst til at få en ny kæreste. Og det er klart at du for disse "tilbagefald", for du ser ham "kissemisse" og være glad med en ny pige samtidig med at du ikke rigtig har nogen at gøre det med. Men jeg synes du virker temmelig fornuftig og tager dig god tid til at komme over ham, uden at forhaste dig ind i nye forhold.
Med hensyn til problemet med din bedste ven, så kan jeg altså ikke helt forklare dig hvad der sker. Jeg synes i hvert fald du skal tænke over hvad det er du egentlig føler. Er det fordi du virkelig er begyndt at falde for ham? Er det fordi han bruger mindre tid på dig nu, hvor han har fået en ny kæreste? Eller hvad er det egentlig? Tænk dig godt om!
Jeg håber du kan bruge det til noget! :)

De bedste hilsner fra
Charlotte
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...