Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Kære Nadia S,
I en alder af 15 år, er det stadig lidt tidlig at vide om man er lesbisk eller ej. Men det kan ikke udelukkes at du bare har fundet ud af det i en tidlig alder. Dog vil jeg sige, at du ikke rigtig kan vide det før du har været sammen med en pige, både flirtet og seksuelt-samvær. Det er ofte den måde homoseksuelle finder ud af det på.
Der findes mange forums på nettet for homoseksuelle, der søger partnere eller støtte. Du kan jo prøve at surfe lidt rundet på nettet for at finde disse forums.
Angående det med at springe ud foran dine venner og familie, så synes jeg ikke at du skal gøre det før du er sikker på at du rent faktisk er homo-/biseksuel. Som sagt kan det være svært at vide før du har prøvet at være sammen med en pige.
Det er svært at finde ud af hvem man er og hvad man står for. Især i din alder, for man konstant udvikler sig. Men der er ikke andet for, end at lade tingene komme som de gør. Alting til sin tid. Du skal ikke skynde dig at finde ud af hvem du er og hvilket køn du er til. Det kommer med tiden, og når du en dag er klar. Der er mange der først springer ud som voksen. Der er altså ingen stress.
Hvil i dig selv, og vent på at tiden vil give dig svar.
Venligst C
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 4741 spørgsmål og givet 7309 svar de sidste 16 år
100% anonymt · 100% gratis
"Hej UngZone, og tak for jeres pålidelige brevkasse, som jeg har haft meget gavn af, da jeg har skrevet ind til jer før."
- Anonym