Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2011-08-16T17:57:49: 2

Brevkassespørgsmål

Gammel kærlighed?


Mit spørgsmål angår en ekskæreste der sender lidt forskellige signaler til mig, så jeg er en smule forvirret.

Vi gik fra hinanden for ca. tre år siden, og har ikke set hende siden dengang, men jeg har bestemt ikke glemt de 15 måneder vi havde sammen. Hun har haft en kæreste de sidste to et halvt år, og hun har boet i en anden by de sidste par år.

Som sagt har vi ikke set hinanden siden dengang, men det hænder nu engang imellem, at hun skriver til mig for at høre hvordan det går med mig og min familie. Det ender dog altid med, at hun ændrer emnet om til hvordan vores forhold var. Det var bare et af de signaler jeg ville tolke som om hun heller ikke har glemt mig, men jeg føler simpelthen det er for hårdt, og anstrengende at vi skal tale om det emne igen og igen. Derfor valgte jeg, at fortælle hende, at jeg ikke havde lyst til at tale med hende mere når hun hele tiden bragte det emne på banen. Det er hårdt fordi jeg stadig tænker på hende, og tænker tilbage på hvordan vi havde det dengang. Det hjalp i et stykke tid, men hun er begyndt at skrive til mig igen om småting, og om hvordan det går osv.. Det er også helt fint hun gerne vil skrive med mig, da jeg synes det er dejligt, at høre fra hende. Der er bare en del af mig der ikke glemmer hende, og derfor ikke kommer videre så længe jeg tænker på hende. Det kan jeg også sagtens mærke på mig selv, så snart jeg indleder et forhold med en anden. For jeg begynder altid, at tænke tilbage på det forhold jeg stadig ikke helt er kommet mig over.

Det seneste der er hændt skete for et par uger siden, hvor hun skulle hjem til Odense for at besøge sine forældre, og hvor jeg tilfældigvis også bor.

De par dage hvor hun er hjemme ender det så med, at hun helt tilfældigt vader ind på mit arbejde for at lede efter et specielt par løbesko, som hun jo garanteret ikke kan finde i København. Idet jeg så hende fik jeg et ubehageligt sug i maven imens jeg smilede, og vinkede til hende. Jeg fik heldigvis ikke rigtig talt med hende, da jeg havde en del kunder at se til, men hun ventede da i lidt tid før hun gik igen. Det var godt at se hende igen, men efterfølgende blev jeg så vemodig, og skide irritabel. Jeg ved ikke om det var den del af mig, som ikke var kommet videre der for op i mig. Da jeg ikke fik talt med hende havde hun åbenbart følt sig tynget til at sende mig en sms lige efter jeg fik fri, hvilket åbenbart skulle føre til, at vi på ny skulle tale om dengang vi var sammen.

Mit spørgsmål går ud på om det er mig der tyder signalerne helt forkert eller om hun bare er et ondt menneske der vil se mig lide lidt endnu :)

Tak på forhånd for at besvare mit spørgsmål.

/Felix
Kærester og forhold

Kærester og forhold

Se flere

Besvarelser

2011-08-16T17:57:49 1
Hej Felix.

Jeg kunne ikke havde sagt det meget bedre end hvad Daniel har gjort. :)

Hilsen Anna Catharina, (:
2011-08-16T17:57:49 1
Daniel
Hej Felix :)

Efter din fine forklaring af dit problem, så ville et godt bud være, at hun måske ønsker at se dig face2face og snakke lidt om det i engang havde og måske få afklaret det hele og at du så kan fortælle hende face2face at du stadigvæk ikke er kommet helt over hende og så se hvordan hendes reaktion er, for det kunne godt tyde lidt på at hun heller ikke er kommet over dig.

Men skriv til hende at du synes det er meget rart at skrive med hende, men at du gerne vil kunne mødes med hende på et tidspunkt og få snakket om nogle ting.

Så kan du spørge ind til hvorfor hun altid køre det over på det med jeres gamle forhold og så kan du finde ud af om hun måske stadigvæk er vild med dig.

Håber du kunne bruge svaret.

Held og lykke.

Hilsen Daniel.

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

"..tak for en mega fed brevkasse, den er super"

- Anonym