Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2011-08-17T21:58:18: 2

Brevkassespørgsmål

Ferieproblem! Hjæælp!


Hejsa TheLove. Mig og min kæreste har et lille problem.

I sommerferien skal vi til Tyrkiet med min mor og min papfar, og det hele er planlagt osv. men min kæreste er meget urolig omkring en ting. For lidt over et halvt år siden var vi uvenner, og han valgte så at cutte. Pga. det har han en hel masse grimme ar på hans ene overarm, man hans forældre ved det ikke, og det gør mine selvfølgelig heller ikke. Han er fast besluttet på at ingen andre end mig og ham skal vide det.

Han går ikke i T-shirt, men når vi skal derned vil han jo gerne, og når vi skal ned og bade på stranden og ved poolen hår han jo slet ingen trøje på, og vi ved ikke helt hvordan vi skal skjule dem. Har i en god løsning? Hjææælp!

Hilsen den urolige.
Kærester og forhold

Kærester og forhold

Se flere

Besvarelser

2011-08-17T21:58:18 1
Hej den urolige :)

Jeg synes at i skal fortælle, især dine forældre det. så de ikke bliver urolig hvis de lige pludslig ser hans arm.

det er det bedste råd jeg kan komme med.

Hilsen Anna Catharina :)
2011-08-17T21:58:18 1
Daniele
Hej "Den urolige".

Jeg vil foreslå at i enten fortæller det, ellers prøver i at skjule det med solcreme eller andet til at skjule det.

Med venlig hilsen,

Daniele :)

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

"..tusind tak for denne hjemmeside, i har hjulpet mig ret mange gange bl. a. ved at stoppe en spiseforstyrrelse/depression inden det gik helt galt og meget mere, så tak for det."

- Anonym