Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5080 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2011-08-17T21:58:39: 2

Brevkassespørgsmål

Tvivlen...


Jeg er en pige på snart 15 som er meget vild med en dreng på 18. Vi har det godt sammen, og han ved godt at jeg er jomfru. Og jeg er også villig til at gå i seng med ham, da jeg føler mig klar til det. Jeg er meget moden af min alder, og kan bedst med dem som er ældre end mig. Min mor er meget "beskyttende" når det kommer med det til drenge, men er det ikke bedst jeg fortæller hende at jeg vil være sammen med ham og sådan nogle ting? Tror i hun vil forstå det?

Kærester og forhold

Kærester og forhold

Se flere

Besvarelser

2011-08-17T21:58:39 1
Hej Line :)

Jeg synes du skal vente med at gå i seng med ham, indtil du er helt sikker på om du virkelig gerne vil have at det er ham der tager du mødom :)

alle modre er beskyttende overfor deres børn, hun vil dig jo kun det bedste..

Hvis du har et godt forhold til din mor ang det med at snakke om ting, så synes jeg godt at du kan snakke med hende om det.

ellers synes jeg at du skal snakke med en rigtig god veninde om det istedet :)

Hilsen Anna Catharina :)
2011-08-17T21:58:39 1
Daniele
Hej Line.

Helst fortælle din mor det, så hun ikke bliver sur når du opdager det.

Med venlig hilsen,

Daniele :)

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

"Det er første gang jeg benytter denne hjemmeside, men har hørt en masse godt om den!"

- Anonym