Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2018-09-01T16:08:36: 2018-09-02T15:00:32: 1

Brevkassespørgsmål

Kæreste på efterskole

Indsendt af dreng16 år


Hej.

Jeg var på efterskole sidste år i 10. klasse hvor jeg mødte min kæreste som gik i 9. klasse.

Nu, året efter, går jeg på HTX, og hun tog endnu et år på efterskole. Det i sig selv er der ikke så meget i. Problemet er at hun hele sidste år var jaloux, hvilket jeg ikke har noget i mod, fordi jeg følte at hun bekymrede sig om mig, så hvis hun spurgte mig om at lade være med at være tæt med en anden pige, ville jeg selvfølgelig lade vær.

Nu er det så bare sket det at der er en af hendes venner, har følelser for hende, hvor jeg så bad hende om at tage afstand til ham, hvilket bare er naturligt i mit hoved. Til det svarede hun bare nej og sagde at det var en af hendes tætte venner (De har kun gået der i 3 uger), hvor jeg faktisk endte med at blive ret trist og småsur. Jeg gik et helt år og rørte ikke ved andre piger fordi hun bad mig om det og lå ikke op af dem eller noget som helst. Så finder jeg ud af at hun i år har ligget op af andre drenge hele tiden, går med deres trøjer og går og holder om dem hele tiden. Hun har stort set også kun drengevenner som hun hele tiden skriver/snakker med så hun har næsten ikke tid til mig mere.

Burde det her være noget jeg skulle være bekymret over? Jeg har prøvet at sige hvordan jeg har det til hende men hun siger at hun er ligeglad og at jeg bare skal stole på hende og hun endte faktisk med at blive sur på mig, og sagde at det kunne gøre ligemeget for hun var ikke jaloux mere. Jeg stoler også på hende, jeg er bare bekymret for at glide fra hinanden.

Hun har heller næsten aldrig tid til at skrive med mig mere, hvilket er sjovt for sidste år havde hun masser af tid til at skrive til mig, og det er den samme efterskole så tiderne er ikke ændret eller noget.

Tyder det her på at hun har mistet sine følelser for mig, eller hvad sker der? Jeg er allerede ret bekymret for at miste hende for hun betyder meget for mig og jeg vil gerne blive sammen med hende.

dreng
Kærester og forhold

Kærester og forhold

Se flere

Besvarelser

2018-09-01T22:33:17 1
Michelle

Hej du, først og fremmest tak for dit spørgsmål!

Øv for en situation at stå i, det er ikke nemt at være adskilt på den måde.

I forhold til det du spørg om, kan jeg godt se at det hele virker lidt mystisk. Det lyder til at du har gjort en del sidste år, for at din kæreste skulle føle sig tryg ved jeres forhold, og at du nu ikke føler at det bliver gengældt, er rigtig træls. Det er svært at sige om det er fordi at hun har mistet følelser for dig, eller om det måske bare er fordi at det hele er nyt og spændene for hende lige nu. Men det at hun underminerer dine følelser omkring det hele, synes jeg ikke er i orden. Jeg kan se at du skriver at du har prøvet at snakke med hende om der, men jeg tænker at det ville være en god ide at prøve og gøre det igen. Og så skal du nok gøre det virkelig klart for hende at du ikke synes at det er i orden, taget i betragtning af hvad du føler at du har gjort for hende.

I forhold til at du er bange for at I glider fra hinanden, så tror jeg at du skal tage den lidt med ro. Hvis du tænker tilbage på sidste år, kan du sikkert også godt huske at det er her i den første tid at man skaber sig en masse nye venskaber og at disse, når man er på efterskole, jo også er der når man har ’’fri’’. Der betyder dog ikke at du ikke fortjener opmærksomhed, men mere at der jo sker en masse nyt lige nu for hende, og sikkert også for dig på din uddannelse.

Jeg tænker at det bedste du sådan umiddelbart kan gøre, er at tage endnu en snak med hende omkring, hvordan du har det med hendes forhold til drengene på hendes skole. Måske tage snakken med hende når hun er hjemme på weekend, hvis hun snart kommer det? Jeg synes ikke du skal vente alt for længe, med at snakke med hende. Og så se tiden lidt an i forhold til om hun ikke bliver lidt bedre til at skrive til dig, her i den nærmeste fremtid. Hvis ikke tingene ændre sig efter i har snakket sig, som så synes jeg at du skal tænke over, om du ikke fortjener at blive behandlet bedre.

Jeg håber at mit svar har givet dig noget du kan bruge 😊 held og lykke med det hele!

De bedste hilsner

Michelle  

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

"Nu har jeg endnu engang brug for et af jeres fantastiske råd."

- Anonym