Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5027 spørgsmål og givet 7509 svar de sidste 18 år
2020-05-25T02:33:33: 2020-05-25T20:33:17: 2

Brevkassespørgsmål

Onanere

Indsendt af dreng13 år


Er det farligt at onanere dagligt?


dreng
Sex og samliv

Sex og samliv

Se flere

Besvarelser

2020-05-25T12:35:18 1
Iben

Kære du, 

Nej, det er ikke spor farligt. Det er helt normalt at onanere ofte, når man er på din alder, og det er hverken forkert eller farligt :-)

Jeg håber, mit svar kan hjælpe dig. Du er altid velkommen til at skrive igen!

Hilsen Iben

2020-05-25T05:54:54 2
Gustav

Hey du!

 

Der er ikke noget farligt ved at onanere - heller ikke, hvis man gør det dagligt.

 

Faktisk er det ret sundt at onanere. Det er en god måde at lære sin egen krop at kende på, at lære sine egne grænser, hvad man synes er rart osv. Onani udløser bestemte hormoner i hjernen, der gør dig i bedre humør, og det hjælper mod stress og muskelspændinger.

 

Penissen kan dog godt blive øm, hvis du gør det for tit, men det er heller ikke farligt. Det betyder bare, at du lige skal vente til ømheden er væk og måske ikke tage så hårdt fast de første par gange efter.

 

Håber du kan bruge mit svar.
Og god fornøjelse :-)
VH.

Gustav

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om sex og samliv

mine kærester er slået op, og tror det er på grund af jeg ik vil være sex

okay så min ex kæreste er lige slået op med mig, jeg er 13 og min ex er 13 men jeg er et halvt å...

Sex

Hurtig spørgsmål:jeg har bare set lidt forskelligt om hvor gammel man skal være for at have sex, ...

megaaa pinligt!!

Hej BrevkasseI går gik mine forældre sammen ind på mit værelse, imens jeg brugte min vibrator og...

P-piller uden forældretilladelse

Hej, jeg er en pige på 15 der har fået en kæreste for første gang, og vi har sex nogle gange. Je...

Er det fortideligt at begynde at onanere?

Hej Ung Zone!Det er fordi at jeg er lige begyndt at onanere, men jeg er kun elve...Det hele startede...

15 og 14 årig

Hej jeg er en dreng på 15 og jeg har en kæreste på 14. Min kæreste og jeg vil gerne have sex og ...

Han bollede mig men har en kæreste!

Jeg har nok dummet mig. Jeg var til en fest fredag og kom i snak med en sød fyr. Vi dansede og jeg ...

Skulle have første gang men fortrød i sidste øjeblik

Jeg har en rigtig sød kæreste og der har længe været lagt op til vores første gang. Her i weeke...

En smule bange

Hej ungzone, jeg er en pige på 14 år, jeg har en kæreste som rigtig gerne vil have sex med mig, j...

"Nu har jeg endnu engang brug for et af jeres fantastiske råd."

- Anonym