Brevkassespørgsmål
Kan jeg være gravid?
Hej derude
Mig og min ekskæreste fandt for lidt over en måned siden sammen igen. I starten holdte vi igen med at dyrke sex, fordi jeg ville tage det stille og roligt, men der gik ikke længe før det skete igen. Jeg kan ikke huske hvornår præcis - men jeg VED at vi havde sex første gang igen lige efter min mens. Min menstruation har lige siden jeg fik den som 12-årig været uregelmæssig, og jeg er ikke på p-piller, men vi beskytter os altid med kondom under samleje.
Min mens er så ikke kommet siden, og der er jo gået over en måned, så jeg er begyndt at få ubehagelige tanker omkring, om der kunne have sket noget selvom vi brugte beskyttelse. Jeg synes bare at det ville være logisk nok at chancen for at jeg var gravid var utrolig lille da en ægløsning jo ikke kommer LIGE efter en menstruation, vel???
Sidste gang vi var i et forhold skete det samme - og jeg tror simpelthen det er fordi jeg tænker for meget over det. Dengang gik min mens hele 2-3 uger over, og derfor tog jeg en test - den var negativ og da jeg derefter slappede af, kom mensen simpelthen morgenen efter. Det samme skete for min veninde, at hun bare skulle have en bekræftelse i, at hun ikke var gravid, og så kom den en dag efter..
Problemet er bare at jeg ikke kan nå at tage en test før jeg rejser på lørdag, om to dage. Jeg vil bare gerne vide om det overhovedet er muligt at være gravid når man har haft samleje lige efter en menstruation, med kondom på?? Vi havde dog også samleje igen ca en uges tid efter - MEN en ægløsning kommer jo 14 dage før en mens, ikke? Og derfor kan jeg ikke forstå at den ikke kommer.