Brevkassespørgsmål
Drengene falder ikke for mig..
Hej TheLove
Jeg er en 14 årig pige, der lige er startet i 9. klasse.
Men altså mit problem er, at drengene simpelhen ikke falder for mig! En af mine vendinder har allerede haft 3 kærester, kyssede med et par stykker og flirter med ret så mange. Min bedste veninde har også flirtet med et par stykker og så sidder jeg bare her og har aldrig kysset en dreng, haft en kæreste eller for den sags skyld sådan rigtig flirtet. Jeg må nok indrømme, at jeg er lidt jaloux på mine veninder. Det er som om, at drengene altid falder for mine veninder. Men hvad er det jeg gør siden det ikke er mig?
Jeg er også så skide genert! Så når en dreng endelig viser bare en lille interesse (som de sjældent gør), så gør jeg aldrig noget for, at det skal udvikle sig eller flirter lidt med ham. Når jeg fx endelig får øjenkontakt med en sød dreng, så stivner jeg ligesom bare! Og hver gang ærger jeg mig over, at jeg ikke sendte et sødt smil! Jeg ærger mig altid over, at jeg gjorde alt det som jeg gerne ville havde gjort, men når jeg står i situationen kan jeg bare ikke! Jeg tør ikke engang skrive til en sød dreng og er meget nervøs, hvis jeg liker en drengs profilbillede på facebook.
Men hvorfor skulle drenge også falde for mig?? Jeg er jo bare "mig". Ikke noget særligt. Bare mig. Jeg er jo ikke den smukke, perfekte, udadvendtende, smilende pige. Mere den stille, generte, utålmodige, fjollede/sindsyg (ikke sådan bogstavelig talt), lidt barnlig pige. Jeg er ikke enhver drengs drømmepige. Jeg har altid sagt, at der en dag nok skal komme en, som falder for mig. Men jeg har ikke tålmodighed til at vente længere.. Jeg tivivler på, der findes en dreng/drenge, som falder for en pige som mig.