Svar fra Sarah
Brevkasserådgiver
UngZone
Hej Ophelia!
Det kan være rigtig svært at døje med psykiske problemer selv, og derfor er det super godt at du har fortalt det til din værelseskammerat, da dette ofte kan hjælpe dig med at få støtte når du har brug for det. Men uanset hvilke problemer det er, så er det altid bedre at der er en voksen, som er ansvarlig for dit velbefindende, som du føler dig tryg ved, som der ved dette, da en voksen oftest vil være bedre i stand til at håndtere det end en ung/ven/veninde.
Det sagt, så kan jeg sagtens forstå dit problem med at være glad for at se din ven få muligheden for at skifte linje. Her tænker jeg det kunne være en idé at lade være med at tænke så meget på det, da dette kun gør det sværere for dig at håndtere at din egen mulighed for at skifte linje er minimal. Det bedste du selv kan gøre for at få det bedste ud af din tid på din efterskole, er altså at prøve at kigge på de bedste ting, fremfor de negative; det du selv synes er fedest, og lad det overskygge det negative. Hvis du synes at det er nogle fede ting du laver når du har fri og er sammen med dine venner, så gå i løbet af dagen og tænk på hvor meget du glæder dig til at lave dette, i stedet for at sidde i timen og tænke på hvor surt du synes det er. Det er stadig forholdsvis tidligt på skoleåret, så alt kan ske på nuværende tidspunkt. Det lyder ekstremt kliché, men når man kigger på de gode ting, og vælger at være åben overfor det nye og prøver at give det en chance, så kan det sagtens blive lidt bedre. Dette er mit eneste råd, når situationen er så stram med at skifte fag, som du selv giver udtryk for.
Alt i alt så håber jeg du finder ud af det, og giver det hele en chance, fordi det er altid bedre at prøve at få det bedste ud af en situation som ikke kan ændres, end at gå og bruge al ens energi på at fokusere på det negative.
Held og lykke,
Sarah Manon