Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Indsendt af pige på 18 år
Anonym
Indsendt af
pige på
18 år
Hej "Tvivleren"
Dejligt at høre at du ikke bare er en person der kun går halvt ind i tingene, men går 100 % ind i projekter. Det kan selvfølgelig både være positivt og negativt, at man gerne vil have tingene så perfekte. På den måde kan man hurtigt blive træt af de andre der er en del af det, hvis de ikke også går 100 % ind i det. Ud fra det du fortæller, lyder det som om, at i kun er to personer om projektet. Så er det heller ikke sjovt for dig, hvis du føler at det kun er dig der går 100 % ind i det.
Hvis du er rigtig glad for jeres projekt, og gerne vil fortsætte med det, så er mit råd til dig at tage fat i din ven. Fortæl din ven hvordan du føler at jeres projekt er skredet fremmad, og at det faktisk ikke var sådan her, du havde forestillet dig at det skulle være. Du skriver også at du er bange for at din ven bliver skuffet over dig. Det er derfor vigtigt at du får det sagt på en stille og rolig og pæn måde, så i stadig kan bevare jeres gode venskab.
Måske din ven slet ikke har været klar over dette, og måske er villig til at ændre det, så i begge kan få en god oplevelse ud af det.
Jeg håber du kan bruge mit svar
Held og lykke med det hele!
De bedste hilsner Nicoline
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7586 svar de sidste 18 år
100% anonymt · 100% gratis
"Hej! Først vil jeg gerne sige at i er fantastiske og jeg læser herinde dagligt!"
- Anonym