Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5045 spørgsmål og givet 7523 svar de sidste 18 år
2024-02-21T19:46:47: 1

Brevkassespørgsmål

Lære

Indsendt af pige12 år


Hej brev kasse

Vi er to unge piger på 12.

Vi skriver grundet at vi savner vores gamle lære der er stoppet, vi havde et rigtig tæt forhold med hende hvor vi kunne fortælle alt. Nu hvor hun ikke er der kan vi ikke tale med vores nye lære om noget. 

Kærlig hilsen to anonyme piger.

pige
Andre ting

Andre ting

Se flere

Besvarelser

2024-02-25T02:06:19 1
Kirstine

Hej med jer

Det er trist at høre, at I savner jeres gamle lærer - hun må have været noget helt særligt. Det kan være svært at miste en person, som man havde et tæt forhold til. 

Har I prøvet at fortælle jeres nye lærer om jeres følelser? Det kan godt tage lidt tid at blive fortrolig med en ny person, så måske I også kan finde en anden vokse, som I føler jer trygge ved at tale med. 

Som sagt kan det godt tage lidt tid at blive fortrolig med en ny person, især når har været så glad for personen der var der før. Det kan være en god ide, at give det lidt tid og så med tiden åbne op for den nye lærer, så kan det være I kan få et godt forhold med hende også. 

De bedste hilsner, 

Kirstine

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om andre ting

"..tak for en mega fed brevkasse, den er super"

- Anonym