Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5028 spørgsmål og givet 7509 svar de sidste 18 år
2013-08-28T22:34:25: 2

Brevkassespørgsmål

Hvad vil han?


Hej the love, tusind tak for hjælpen så mange gange før!
Jeg er kommet i den heldige situation at møde den her super søde fyr, han er lidt over et år ældre end mig.
Vi mødtes igennem vennerne, og da vi til en fest var ret fulde begge to, endte vi med at kysse og sådan, vi var sammen i de næste 3 dage, dog kun fordi det var festival (Dette var i sommerferien)
Vi aftalte den sidste dag, at prøve at føre det videre og se om der kunne blive noget imellem os. Vi skrev sammen i noget tid, og mødtes et par gange om ugen. En af gangene skulle jeg sove hos ham og det endte ud i vi havde sex.. Efter det har jeg sovet hos ham 5 gange og vi har også haft sex der, hvilket jeg har det fint med. Det har dog været imens vi har været berusede 5 ud af de 6 gange..
Vi fandt så ud af at vi havde noget, men efter en uge, var vi sådan begge i tvivl.. Han fortalte mig at han ville blive vildt jaloux hvis han så mig med en anden og sådan, men samtidig var han begyndt ikke at svare på mine beskeder og en enkelt gang kommet 2 timer forsent da jeg skulle sove hos ham, så jeg var smuttet da kl blev 6 om morgnen.

Mit spørgsmål er nu, udnyttede han mig?
Jeg har spurgt ham hvad han vil og om der er noget mellem os, han siger at han føler der er noget mellem os, men han ved ikke om vi har noget.

Bruger han mig bare? Som en ven med "fordele" og er jeg droppet nu.. han svarer næsten aldrig og jeg lader der gå dage imellem at vi skriver.. vi har mulighed for at se hinanden 1 gang om ugen og så i weekenden + fredag, for jeg bor liidt væk, så kan han være sprunget fra pga det?
Jeg er helt væk i forhold til hvad jeg skal gøre, kan slet ikke finde ud af det.. Skal jeg droppe ham inden han dropper mig? Eller burde jeg få en rigtig snak med ham?

Har følt mig rigtig naiv, og vil heller ikke være hans lille manipulations dukke.. Men har faktisk følelser for drengen.. så det gør det hele lidt svært, når han står og siger at han ville blive jaloux og faktisk godt kan lide mig..

Det skal lige siges at han har udnyttet en enkelt pige før, hvilket han selv har indrømmet og sagt at det ville han ihvertfald ikke gøre igen.. Men.. hvad gør jeg?

Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2013-09-11T20:58:24 1
Amalie
Hej Michelle,

Det du mangler er HELT klart en god lang snak med ham. Det er kun ham, der kan svare på hvordan han har det med dig. Når man læser dit brev lyder det til, at I har (haft) et rigtig, rigtig godt forhold til hinanden og derfor kan man da kun tro og håbe at der ikke er tale om udnyttelse. 
Jeg kan godt forstå du føler dig naiv, men forelskelse gør blind og det er naturligt at lade sig rive med. 
Men igen, tag en snak med ham og gør rede for dine følelser. Det er det eneste rigtige at gøre.

Jeg håber du finder den rette løsning. Held og lykke med det og tanker herfra :-)


Med venlig hilsen
Camilla Petersen
2013-09-13T20:32:18 1
Karen
hej Michelle :) 

Jeg kan godt forstå at du er meget i forvirret omkring alt det her. 
Men jeg synes at du skal prøve at tale med en god veninde omkring det her eller
hvis du har en god mor, som du føler at du kan tale med. 

Hvis jeg skulle give dig et råd, så havde jeg sagde at du skulle overveje at droppe ham.
Der er selvfølgelig være grunde til at han ikke skriver eller svarer dig. 
Men hvis der går en uge hvor der er ingen kontakt hvor han begynder samtalen
eller ikke kan give dig en god grund til at han svarer, så behøver han ikke at være i dit liv.

jeg er stensikker på at du finder en som var elske dig som du er, men det lyder som om at ham her fyren ikke er ham.

Held og lykke med det hele.

Stort kram Karen :) 

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

Hvad skal jeg gøre??!!

Hej, pige på 13 her. Jeg kan lide den her pige (A) som går på min årgang. Vi går i 7 og ha...

Jeg er forvirret

hej!Jeg er i et lidt mærkeligt problem. Ser i, jeg har ikke nogen telefon men det har alle mine ven...

Hvem er jeg forelsket i??

hej ungzonejeg er forvirret over hvem jeg er forelsket i?jeg er forelske i 2 på sametid!den ene&nbs...

Mit crush fandt ud af at jeg er vild med ham...

Hej! Jeg er en pige på 11 år og har et STORT problem.Så det hele startede med at jeg talte med no...

Ham og min vendende

Hej jeg er en pige på 13 jeg er urolig vild med en dreng for min klasse det har jeg været hele ore...

Bange for at blive forelsket i min kærestes bedste veninde

Hej jeg er en dreng på 18 (snart 19) år, og jeg står i en situation, der forvirrer mig meget. Jeg...

Jeg er forvirret.

Hej. Pige på 13 her. Jeg er lesbisk og kan lide den her pige, hun er sød, smuk og helt fantas...

".. jeg elsker brevkassen, og den har hjulpet mig meget."

- Anonym