Svar fra Lotte
Brevkasserådgiver
UngZone
Hej du,
Det lyder til at du har haft dig en rigtig hyggelig festival i år. Det er umiddelbart meget svært at svare på om i er forelskede i hinanden, men det kunne sagtens være en lille sommerforelskelse. Det ser i hvert fald ud til, at i har nydt hinandens selskab alle dagene.
Jeg tror dog, at du bedst selv kan svare på om du er forelsket i ham. Hvis han selv har sagt til dig, at han gerne ville være kærester med dig, så er der også stor sandsynlighed for at han har følelser for dig. Den eneste måde du finder ud af det på, er ved at spørge ham. I kan jo evt. prøve at ses bare jer to alene og se om det stadig er de samme følelser, der er til stede. Ofte kan personer godt være lidt anderledes i selskab med flere mennesker på en gang. Du skal dog have afklaret med dig selv først om du er forelsket i ham inden du begynder noget mere seriøst med ham. Viser det sig, at i begge er forelskede i hinanden, så er det vel ikke dumt at blive kærester? Synes du? :-)
Du har selvfølgelig ret i, at efterskolen kan være en ret stor barrierer i forhold til at være kærester. Det er meget forskelligt med forhold om de kan holde til det eller ej. Du skal dog også passe på med, at det ikke ødelægger dit efterskoleophold, fordi du vil hjem hver weekend og være sammen med din kæreste, hvis i nu bliver det. Det kan dog måske være en fordel at i begge skal på efterskole, så i kan sætte jer ind i hinandens hverdag og i ved begge, at i godt kan have travlt og måske ikke har tid til at skrive eller snakke sammen hver dag. Det er i hvert fald vigtigt, at du mærker efter i dig selv om du vil starte et forhold nu her inden i begge tager hver til sit.
I kan jo altid prøve at blive kærester (hvis i begge er forelskede i hinanden), og så se hvad der sker. Du finder helt sikkert hurtigt ud af om det er noget du vil ligge kræfter i, imens du er på efterskole eller om du egentlig bare gerne vil være dig selv.
Jeg håber, du finder ud af det :-)
Kærlige hilsner fra
Lotte