Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2014-11-05T17:57:07: 2014-11-09T20:05:29: 2

Brevkassespørgsmål

Kan han lide mig, eller synes han bare jeg er pæn?


Der er den her dreng, som jeg har snappet rigtig meget med, om som jeg tidligere har gået på skole med. Han går i 1.g, og jeg 9. Før sommerferien, da vi snappede rigtig meget sammen, havde han fortalt en af sine venner, at han godt kunne lide mig, men her efter sommerferien, snapper vi, men ikke så meget som vi har gjort. Når vi snapper, er det mest sådan nogle korte samtaler, som hvis jeg f.eks sender et billede af mig selv eller sådan noget, og han så sender smileys med hjerte øjne osv. hvorefter vi så skriver hvad vi laver, og så slutter samtalen... Han er rimelig populær, men følger kun 30 på Instagram, hvor jeg er én af dem!?! Tror selvfølgelig at han følger så få, for at virke sej, men han følger mig, hvilket bare gøre mig endnu mere usikker på om han kan lide mig, eller han bare synes jeg er pæn. Er virkelig forvirret!
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2014-11-08T18:32:54 1
TuChi
Hej Mie

Jeg forstår din forvirring. Det er ikke helt til at finde ud af, når han ikke viser mere. Kunne det være en ide at gå tilbage til lidt sms-skrivning? Så kan I have længere samtaler, og på den måde lære hinanden bedre at kende. Når du så føler dig klar, kan I jo begynde at ses. Det er ikke udelukkende, at han synes om dig, men jeg tror kun du kan finde svaret fra ham. Jeg ved, at det kan være et kæmpe skridt at spørge ham. Derfor, til at starte med, kan I føre længere samtaler eller måske ses, indtil du føler dig klar.

Knus TC
2014-11-09T11:49:08 1
Josefine
Hej Mie :-)

Jeg synes det er så ærgerligt når sociale medier fylder så meget at man går og analyserer på de smileyer vedkommende sender eller ikke sender, hvorvidt de liker eller ikke liker, og om grunden til de følger eller ikke følger er skønhed eller interesse. Det, der sker på instagram, facebook og snapchat behøver ikke at have noget som helst at gøre med virkeligheden. Når nogen følger en på instagram er det fordi de er interesserede i det indhold du lægger ud, men hvorvidt det er på baggrund af skønhed eller fede billeder - det finder man aldrig ud af medmindre man spørger.

Jeg synes at hvis du er rigtig glad for ham, at du skal spørge ham om han har det lige sådan i stedet for at analysere hans ageren og færden på internettet :)

Knus, Josefine

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

Skal jeg sige det?

Okay jeg er en pige på 11 år og er vild med en fra min klasse og har været det i cirka 1 år men ...

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

"..tak for en god brevkasse. I er kommet med svar på flere af mine spørgsmål, som har været rigtig brugbare."

- Anonym