Brevkassespørgsmål
Hvor meget skal jeg lægge i det?
Indsendt af pige på
16 år
Kære dig, der læser mit brev.
Her den anden dag var jeg til en fest, hvor jeg mødte en dreng. Han har altid gået i min parallelklasse, men vi har aldrig talt sammen. Men til festen begynder vi at snakke meget sammen, og gå rundt med armene om hinanden og hånd i hånd. Nogle af de andre tror også, at vi er blevet kærester eller har noget. (Det skal nævnes, at folk var fulde. Inkl. mig og drengen). Vi snakker om alle mulige ting, og snakker også meget åbent om de ting som de andre til festen siger (som at vi er kærester osv., hvilket vi ikke er). Det hele virker naturligt og ikke akavet, men jeg ved ikke om det kun er, fordi vi var lidt fulde?
Til sidst når han skal hjem kommer han hen til mig igen efter at have sagt forvel til alle, og kysser mig. Han siger så "jeg har haft lyst til at gøre det hele aftenen".
To dage efter festen skrev han til mig, og sagde at det var hyggeligt til festen. Vi skrev kort om hvad der var sket, og lidt om os selv.
Mit spørgsmål er nu, hvor meget jeg skal ligge i det der er sket? Kan han lide mig som mere end en ven, eller var han bare beruset? Jeg tror jeg kan lide ham, men kan ikke tale med mine veninder om det, fordi de synes det er sjovt og så griner over sådanne ting. Men jeg vil egentlig gerne have kontakt til ham, men hvordan skal jeg gøre det? Jeg kender ham jo kun fra festen..
Lige sådan, at i ved det, er vi 16 år.
Fra den forvirrede og måske forelskede pige.