Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2015-12-09T22:17:42: 2015-12-13T20:37:42: 2

Brevkassespørgsmål

Jaloux

Indsendt af pige15 år


Hey! Jeg er blevet rigtig glad for en drebg fra min klasse, men ved ikke, om han har det på samme måde. Jeg går ligenu i 9. Klasse, og vi har sjovt nok aldrig snakket særlig meget sammen.. Nu har vi dog skrevet uafbrudt i 13 dage. Der er bare denne her pige i min klasse, som jeg tror, at han bedre kan lide.. Jeg har aldrig døjet med jalousi før, mdn ligenu er jeg meget jaloux.. De krammer tit i skolen - lige foran mig- og jeg ved ikke, om han gær det for at prøve at gøre mig jaloux. Han sagde for et par dage siden, at jeg var smuk og dejlig - indirekte - og han sender mig noglegange kyssemundssmileyer.. Dog er han også kold nogle dage. Ved ikke hvad jeg skal gøre, for jeg har et kæmpe crush på ham.. Og hendd pigen jeg tror han kan lide, har allerede en kæreste! Alle drenge kan lide hende, også min eksbedsteven.. Jeg ved ikke om hun også kan lide mit crush. Hvad gør jeg?
Tusind tak på forhånd! :))
pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2015-12-12T20:48:20 1
Louise
Hej Sille.
Hvis han ikke ved, at du kan lide ham kunne du måske fortælle ham hvordan du har det? Og spørge ind til hvordan han har det med dig. Så er du sikker så, at han ved hvordan du har det med ham.
Angående at du føler dig jaloux på den anden pige fra din klasse, så er det da et tegn på du godt kan lide ham og så er det selvfølgelig ikke det bedste at se ham kramme en anden, men som du skriver har hun en anden kæreste. Hvis du er i tvivl om hun også kan lide dit crush lidt, så kunne du måske spørge hende ad? Måske de bare er gode venner. :-)  
Håber du kan bruge svaret til noget.
De bedste hilsner
Louise
2015-12-13T03:52:29 1
Anton
Hej Sille.
Der er simpelthen kun én ting at gøre, fortæl ham hvordan du har det og spørg om han er interesseret i mere med dig en venskab. Hvis du har lettere ved at gøre det over sms, så gør det på den måde. Men vær sikker på at du får spurgt ham lige ud, drenge kan have svært ved at opfange de små signaler ;)
hilsen Anton

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

Skal jeg sige det?

Okay jeg er en pige på 11 år og er vild med en fra min klasse og har været det i cirka 1 år men ...

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

"Ps. I gør et fantastisk arbejde! Tak for det"

- Anonym