Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2017-11-21T21:23:46: 2017-11-29T11:49:30: 2

Brevkassespørgsmål

Forelsket i vikar

Indsendt af pige13 år


Hej jeg hedder An og jeg er blevet forelsket i min vikar A han er Mega sød og jeg tænker konstant på ham om morgenen i timerne og om aftnen hele TIDEN han har ikke en kæreste men altså jeg elsker ham virkelig meget.jeg aner ikke hvad jeg skal gøre for hvad nu hvis vi bliver kærester når jeg er voksen.men hvad hvis jeg siger det og ødelægger det og vi ikke for hinanden hvad synes i.Det skal lige siger der er 7 år imellem os
pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2017-11-28T00:11:01 1
Louise
Hej An :-) 

Det er en svært situation, som du står i. Jeg er ked af at sige det, men jeg er bange for, at du er nødt til at glemme ham. I to kan ikke være sammen, da han så vil miste sit arbejde, da han ikke må være sammen med sine elever. Aldersforskel gør som sådan ikke noget, men dette er en situation, hvor i desværre ikke kan være sammen, da han er din lærer. Det er sikkert rigtig hårdt, at få af vide, men sådan er tingene desværre. Jeg er sikker på, at du nok skal komme videre og finde en anden sød fyr på et tidspunkt. Der er mange som oplever det, at man får et godt øje til sin lærer, så det er helt naturligt, men desværre noget, som aldrig kan blive til mere. 

Håber du kan bruge mit svar, ellers er vi her altid til at hjælpe dig.

De bedste hilsner fra Louise
2017-11-28T08:19:34 1
Lotte
Kære Anonyme,

Kærlighed er aldrig helt nemt at blive klog på. Man vælger sjældent helt selv hvornår de her følelser opstår og for hvem. Det er meget naturligt, at du tænker så meget på ham, hvis du oplever, at du har nogle følelser omkring ham. 

Der er mange, der oplever at blive forelsket i en vikar igennem sin skoletid. Det kan være, at du kan lide hans opmærksomhed og engagement i skolen. Derudover kan det være, at du oplever, at I har nogle fælles interesser, der gør, at du føler, at han bliver mere fascinerende. 

Hvor godt kender du ham? Du skriver, at du elsker ham og du har allerede planlagt en fremtid sammen med ham, men der kan ske rigtig mange ting på de år. Derudover kan det være, at det viser sig, at I slet ikke passer sammen og at han faktisk ikke er så interessant alligevel, men kun fordi han er i klassen og fremstår som den her omsorgsfulde person. Prøv at skriv ned hvilke ting, du godt kan lide ved ham og se om det også er det du oplever, når du sidder i klassen - om dine tanker om ham rent faktisk stemmer overens med virkeligheden. Efterfølgende kan du måske se, om du kan finde nogle af de samme kvaliteter hos anden dreng tættere på din egen alder. 

Umiddelbart vil jeg råde dig til at forsøge at komme over ham. Det er helt okay at gå og drømme om ham, men jeg tror du vil få mere glæde af at finde en på din egen alder. I er to vidt forskellige steder i jeres liv pt.

Jeg håber, at dette kan hjælpe dig lidt videre :-)

Kærlige hilsner fra
Lotte

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

Skal jeg sige det?

Okay jeg er en pige på 11 år og er vild med en fra min klasse og har været det i cirka 1 år men ...

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

"..tak for en god brevkasse. I er kommet med svar på flere af mine spørgsmål, som har været rigtig brugbare."

- Anonym