Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5027 spørgsmål og givet 7509 svar de sidste 18 år
2019-04-24T19:01:55: 2019-04-30T20:43:03: 1

Brevkassespørgsmål

Hvad gør jeg!?

Indsendt af dreng22 år


Hej brevkasse.

Jeg har mødt en sød dame som jeg har set et par gange i anledning af min vens fester. Skriver også lidt med hende ved siden af, men nu har jeg en mistanke om at hun har følelser for mig, er ikke sikker på om det er mig. Ved at hun er ked af det fordi hun ikke ved om den fyr(måske mig) har følelser for hende. Hvad gør jeg brevkasse?

dreng
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2019-04-30T10:32:09 1
Sofie

Hej med dig,

På baggrund af din besked har jeg lidt svært ved at tyde, om du tror, hun har følelser for dig eller en anden fyr.

Hvis du tror, hun har følelser for dig, og du også har følelser for hende, synes jeg, du skal fortælle hende, hvad du føler for hende. Det vil hun sikkert blive rigtig glad for at vide :-) 

Hvis du tror, hun har følelser for en anden, tror jeg ikke, du kan gøre så meget, da pigens følelser for en anden jo ikke involverer dig.

Held og lykke med det :-)

Mange hilsner,

Sofie

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

Hvad skal jeg gøre??!!

Hej, pige på 13 her. Jeg kan lide den her pige (A) som går på min årgang. Vi går i 7 og ha...

Jeg er forvirret

hej!Jeg er i et lidt mærkeligt problem. Ser i, jeg har ikke nogen telefon men det har alle mine ven...

Hvem er jeg forelsket i??

hej ungzonejeg er forvirret over hvem jeg er forelsket i?jeg er forelske i 2 på sametid!den ene&nbs...

Mit crush fandt ud af at jeg er vild med ham...

Hej! Jeg er en pige på 11 år og har et STORT problem.Så det hele startede med at jeg talte med no...

Ham og min vendende

Hej jeg er en pige på 13 jeg er urolig vild med en dreng for min klasse det har jeg været hele ore...

Bange for at blive forelsket i min kærestes bedste veninde

Hej jeg er en dreng på 18 (snart 19) år, og jeg står i en situation, der forvirrer mig meget. Jeg...

Jeg er forvirret.

Hej. Pige på 13 her. Jeg er lesbisk og kan lide den her pige, hun er sød, smuk og helt fantas...

"..tak for en god brevkasse. I er kommet med svar på flere af mine spørgsmål, som har været rigtig brugbare."

- Anonym