Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5104 spørgsmål og givet 7577 svar de sidste 18 år
2019-06-18T14:52:27: 2019-06-29T11:11:54: 2

Brevkassespørgsmål

Bedsteveninde

Indsendt af pige13 år


Hej... 

jeg har en bedsteveninde, hendes fætter er rigtig sød, vi smiler altid og han sagde til hans ven at han kunne lide mig... jeg kan også lide ham, men min veninde håber ikke at vi bliver kærester????

pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2019-06-24T13:49:25 2
Tia

Hej med dig,

Åh hvor dejligt at høre, at både du og drengen kan lide hinanden - det er altid rart, når ens følelser er gengældt. Med hensyn til din veninde er det da godt nok lidt ærgerligt, at hun siger sådan.

Har du prøvet at spørge din veninde, hvorfor hun håber, at I ikke bliver kærester? Hvis du fortæller hende, hvordan du rent faktisk føler, så kan det være, hun bliver glad på dine vegne? Du kan også prøve at se det fra din venindes side: Hvis nu at det var din veninde som synes, at din fætter var sød. Hvordan ville du have det med det? Ville du kunne gå med til det?

Jeg tror, at din veninde har sagt, at hun ikke håber, du bliver kærester med hendes fætter fordi, hun er bange for, at hun måske bliver glemt, når i to begynder at være sammen. Måske er hun også bange for, at du bliver såret, hvis du og hendes fætter stopper med at være kærester, eller hvis han sårer dig. Måske prøver din veninde blot at beskytte dig og være en god veninde.

Jeg synes, du skal prøve at snakke med din veninde om det. Spørg hende pænt, hvorfor hun sagde, at i ikke skulle blive kærester. Der er nok en god grund.

Jeg håber, jeg kunne hjælpe dig med mit svar.

Kærligst Tia

2019-06-25T21:13:37 1
Benedicte

Hej du,

Det er da dejligt at høre, at du kan lide en fyr - det er jo altid en rar følelse. Først og fremmest synes jeg, at du skal spørge din veninde, hvorfor hun ikke håber, at I bliver kærester. Hvis det eksempelvis er fordi, at hun er bange for at miste dig, kan du jo berolige hende og forklare, at det gør hun ikke. Mon ikke, at I så kan snakke det ud? Hvis hun stadig ikke vil have det, kan du jo fortælle hende, at det betyder meget for dig, at du har hendes accept og gå videre derfra. Sidst men ikke mindst, er det jo dit eget valg, og hvis det virkelig er noget du vil, synes jeg, at du skal gøre det. Det er vigtigt at respektere din veninde og hendes ønske, men hun mp også respektere, at du godt kan lide hendes fætter og gerne vil være sammen med ham.

Jeg håber, at du finder ud af noget!

- Benedicte

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Kan en dreng have pige veninder?

Pige veninder irriterer mig. Altså at en dreng har pige veninder. Igår havde min situationsship fr...

Venskab eller romantik?

Jeg er lidt forvirret over en dreng, som jeg lærte at kende sammen med min veninde for et stykke ti...

Er det underligt

Mig og min kæreste er begge 15 år og vi er meget tiltrukket af hinanden jeg ved ikke om det er und...

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

"..tusind tak for denne hjemmeside, i har hjulpet mig ret mange gange bl. a. ved at stoppe en spiseforstyrrelse/depression inden det gik helt galt og meget mere, så tak for det."

- Anonym